Yeni doğan Bebekler

Yeni doğan Bebekler |  Anneler bebeklerini büyütürken akıllarına gelemeyen birçok sıkıntılı durumlarla karşılaşabilirler. Annelerin bu sıkıntılı durumlardan veya konulardan kurtulmak için kararlı olmaları gerekir.

Yeni doğan Bebekler

Her annenin yaşadığı bu sıkıntıları zamana yaymak ve şekilde çözmek gerekir. Çünkü her şeyin ilacı zamandır. Bu konuda karşılaşacağınız her türlü sıkıntıyı aşmak için uzmanlardan yardım almak gerekir.

Yeni doğanın Uyku ve Emzirme Düzeni

Bebeklerde emzirme düzenli önemlidir. Yeni doğan bir bebek için bu süresi 2-3 saatti geçmemelidir. Bebek bu süre aralığında uyuyorsa uyandırılabilir. Yeni doğan bebekler memedeki sütü tam olarak boşaltmıyor ise ve bu esnada yoruluyorsa memeye anne hafif baskı uygulamalı ve yardımcı olmalıdır.

Yeni doğan bebekler günün çoğunu uyuyarak geçirir. Ancak bunun belli bir düzeni olmalı ve bu süre korunmalıdır. Yeni doğan bebeklerde uyku ile beslenme arasında bir paralellik kurulmalıdır. Bebekleri çok uyutup aç bırakmamak lazım. Çünkü düzenli beslenemeyen bebekler sağlıksız kalır ve büyümeleri yavaş olur.

Yenidoğan Bebeklerde Göbek Bakımı ve Gaz Sancısının Giderilmesi

Yeni doğan bebeklerde göbek bağı bulunur ve bu bağ doğumdan sonra bebeğin göbeğinde asili kalır. Ancak bu bağın kuru ve temiz kalmasına özen göstermeliyiz. Bebekteki bu bağ düşmeden bebeği küvette yıkamamak gerekir. Çünkü bu bölgenin ıslanmaması ve kuru kalması gerekir.

Ayrıca bebeğin göbek bağı bölgesinin hava almasının birçok yararı vardır. Bebeklerdeki göbek bağı düştüğü zaman temiz bezlerle o bölge temizlenmelidir. Bebeğin göbek bağı bölgesinde kızarıklık veya başka farklı bir durum gözlenirse en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

Bebeğin bu yara veya hastalığı acilen tedavi ettirilmelidir. Bebeklerde oluşan gaz sancısı önemli olup gerekli önlemler alınarak çıkartılmalıdır. Bunun için bebek omzumuza konulur ve sırtı yavaş yavaş sıvazlanır. Bebeğin gazı bu şekilde çıkartılmaya çalışılır.

Yeni doğan Bebeğin Banyosu ve Bebeğin Ağlaması

Yeni doğan bebeğin göbek kordonu düştüğü zaman bebekler küvette banyo yapmaya başlayabilir. Ancak kullanılacak suyun ısısı uygun olmalıdır. Genel olarak bu sıcaklık 35-36 derece arasında olmalıdır. Bebeğin başına su çok yavaş ve gözünü koruyarak dökülmelidir.

Ayrıca kullanılacak sabun veya şampuan göze ve cilde zarar vermemelidir. Bebekler için kullanılacak suyun temiz olmasına dikkat etmeliyiz. Şayet temizliği ile ilgili bir endişemiz varsa su kaynatılıp soğutularak kullanılmalıdır. Ağlayan bebekleri zaman zaman kucağa alarak onların neden ağladıklarını öğrenmek gerekir.

Bebekler korkmuş, altını kirletmiş, acıkmış veya gaz sancısından dolayı ağlayabilirler. Bundan dolayı anneler iyi birer gözlemci gibi olmalıdır. Anneler zaman zaman bebeklerini kucaklarına alarak veya ninni söyleyerek de ağlamalarını kesebilir. Ayrıca acıkmış veya üşümüş ise de ona gerekli hizmeti sağlayarak ağlamasını önler.

Yeni doğanın Oda Sıcaklığı ve Islak Mendil Kullanımı

Bebeklerin oda sıcaklığı 21-24 derece arasında olmalıdır. Yeni doğan Bebeklerde aşırı sıcaklık ortamı özellikle burun deliklerinin tıkanmasına neden olabilir. Bebekler bu durumdan rahatsız olur ve ağlayabilirler. Bebeklerde kullanılan ıslak mendillerin içinde bol miktarda kimyasallar maddeler bulunur.

Bu nedenle kullanılan mendiller bebeğin cildinde çok miktarda kimyasal maddelerin toplanmasına neden olurlar. Bu durum bebeklerin sağlıklarını olumsuz etkileyebilir. Bebeklerde ıslak mendil yerine temiz su kullanılmalıdır. Özellikle bebeklerin pişik ve tahriş olmuş alanlarda ıslak mendil kullanılmamalıdır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir