Vücut Kitle İndeksi

Vücut kitle indeksi | İnsanlar için kilo çok önem arz eder.  Bu nedenle belli bir kilonun altına veya üstüne çıkmamalıyız.

Vücut Kitle İndeksi

Vücut kitle indeksini hesaplamak için boyumuzun karesini alarak ağırlığımıza bölmeliyiz. Bu değer 18,5’in altında ise zayıf 18,5 ile 24,9 arasında ise normal şayet bu değer 25 ile 29,9 arasında ise kilolu, 30 ile 34,9 arasında ise obez 35’ten büyükse morbid obez sayılır.

Vücut Kitle İndeksi Spor ve Sağlıklı Beslenme

Bu nedenle boy ve kilonun oranını normal değerlerde tutmak için alınan besinlerin seçimi doğru Yapılmalıdır.  Ayrıca düzenli spor ve diğer bazı aktiviteleri yaparak kilomuzun normal değerlerde Kalmasına yardımcı olmalıyız.

İnsanların normal kiloda kalmasını sağlayan diğer önemli bir husus ise Yemek öğün aralıklarının doğru düzenlenmesidir. Ayrıca sindirilmesi kolay olan ve vücudumuzda kilo Artışına sebep olmayan besinler tercih edilmelidir. İnsanlar kilo almamak için gerekli hassasiyeti mutlaka göstermelidir.  Aksi takdirde alınan kiloların Verilmesi hem zor olmakta hem de kişi çeşitli sağlık sorunları ile baş başa kalabilme riski taşımaktadır.

Hareketsiz Yaşam ve Sonuçları

Ülkemizde son yıllarda köyden şehre hızlı bir göç olmaktadır. Bunun sonucunda şehirlerimizin nüfusu da buna paralel olarak hızlı bir şekilde artmaktadır. Buda şehirlerimizde hareketliliği tetiklemek de ve birçok sorunu da beraberinde getirmektedir.

Buna bağlı  olarak şehir nüfusunun hızla artması ve şehirleşmenin meydana getirdiği bazı zorluklar nedeniyle insanlarımız hareketsiz bir yaşamı seçmek zorunda kalmaktadır. Bu nedenle insanlarımızda kilo artışı meydana gelmekte ve obezite yaygınlaşmaktadır.  Ayrıca Özellikle fast food türü hazır yiyecekler içerdikleri bazı kimyasal maddeler ve yağlar nedeniyle İnsanlarda kilo artışına nedenler arasında sayılır.

Vücut Kitle İndeksinin Korunması

İnsanların çalışma ortamlarının ve çalışılan yerlerin uzak olması çalışılan yere ulaşmak için arabalar tercih nedeni olmuştur.  Bu mutlaka başka bir alternatif bulunarak düzeltilmelidir. İlk aklımıza gelen ise; bisikletle işe gitmektir.

Ancak bunda bazı riskleri vardır ve bunun içinde bazı düzenlemelere ihtiyaç vardır. Bunların başında bisiklet yolu veya trafiğe kapalı bir yol belirlenmelidir. İnsanlar sağlıklı ve huzurlu bir hayat devam edebilmeleri için olmasa olmaz durumlardan biri olan normal vücut kitle indeksine uygun olan ve normal kabul edilen bir kiloya sahip olabilmektir. Bu konuda insanlar üzerilerine düşen her çeşit öz veriyi yapmalıdırlar.  Ayrıca kilo verici her türlü alışkanlıklardan da uzak durmalıdırlar.

 

 

 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir