Üç Yaşındaki Çocuklar

Üç Yaşındaki Çocuklar | Genel olarak bu yaşta olan çocuklar keşfederek ve bütün duygularını kullanarak öğrenmeye çalışırlar. Bu yaşta olan çocuklar oyunlarını oynarken ellerindeki işlere daha fazla odaklanabilirler. Üç yaş grubu çocuklar genellikle problemleri çözerken çok fazla yaratıcı ve metot sal hareket ederler. Ayrıca bunların dil gelişini çok hız kazanır.

Birçok yeni kelime ve sözcük öğrenirler. Bazı sözcüklerin telaffuzlarında gözle görülür derece ilerleme gözlenebilir. Genellikle basit cümleler kurarak iletişim sağlar ve dil bilgisini daha fazla geliştirebilir. Bu yaşta bulunan çocuklar şarkıları, şiirleri ve hikâyeleri dinler ve anlamaya çalışır.

Üç yaşındaki çocuk harfleri öğrenmeye başlar ve karalamaları yazı gibi görür. Genel olarak çok basit yapbozları birleştirebilirler ve yeni bir şekil oluşturabilir. Üç Yaşındaki Çocuklar Ayrıca bir nesnenin birçok parçalara ayrılabileceğini öğrenebilir.

Üç Yaşındaki Çocuklar

Bu yaştaki çocuklar farklı ve aynı kavramları birbirinden ayırmayı da öğrenebilir ve yürümesini daha emin adımlarla yaparlar. Üç yaşındaki çocuklar ellerini ve diğer organlarını kullanarak topları yakalayabilir. Bunların yanında çamurdan top, pastel boya ile boyama yapabilirler. Ayrıca bu yaşta olan çocuklar değişik oyunları oynarken güvenecekleri kişi veya tanıdıklardan yardım almalıdırlar.

Üç yaşındaki çocuklar akranları ile ancak tanıdıklarının yardımı ile oyuna başlayabilirler. Genellikle oyun esnasında yaşanılan üzüntü ve sevinçlerini tanıdıklarına sarılarak paylaşırlar. Üç yaşındaki çocuklar oyun esnasında gerçek obje ve kostümleri kullanmak isterler.

Üç Yaşındaki Çocukların Psikolojisi İle İlgili Anne- Babalara Öneriler


Üç yaşındaki çocuklara Ailelerin yaklaşımı çok önemlidir. Anne ve babalar çocukların psikolojisini çok iyi anlamak ve ona göre doğru davranış ortaya koymalıdırlar. Üç yaşındaki çocuklar çok özel bir dünyaya sahiptirler. Bu yaşta olan çocukların güzel davranışları ödüllendirilmeli ve olumsuz davranışların nedenleri araştırılmalıdır.

Bu olumsuz davranışların neden yanlış olduğu güzel bir şekilde öğretmelidir.  Üç Yaşındaki Çocuklar Üç yaşındaki çocukları ve isteğine evet denilmemelidir. Anne ve babalar çocuğun yanlış olan isteklerine hayır diyebilmelidir. Anne ve babalar bu dönemdeki çocuklara karşı duruşu ne kadar sakin, sabırlı ve anlayışlı olursa üç yaşındaki çocukların bu zor süreci geçmeleri daha kolay olur.

Bu süreç de aile karalı olmalı ve beraber hareket etmelidirler. Anne ve babanın farklı kararları bu yaşta bulunan çocuğun kafasının karışmasına neden olur. Genel olarak bu yaşat olarak bu yaşta olan çocuklar kolay olana kayarlar. Üç yaşındaki çocukla anne ve babalar derin bağlar kurmalıdırlar. Anne ve babalar ile oyun ve çeşitli hareketler ile ilişkiler çok daha kuvvetli hale getirilmelidir. Anne ve babalar çocuklarına sevgi ve sakin yaklaşmalıdır.

Bu yaşta bulunan çocukların daha fazla hoşgörü ve anlayışa ihtiyaçları vardır. Genel olarak üç yaş küçük çocukların en kritik yaşlarından biridir.  Üç Yaşındaki Çocuklar Bu yaşta çocuklar kendilerini anlayıp, bağımsızlıklarını ilan ettikleri ve hayallerini kurdukları en önemli dönemleridir.

Anne ve babaların karşısına çıkarak kendi isteklerini yaptırmak için inatçı bir tutum içine girerler. Üç yaşındaki çocuklar çevrelerine hiç bağımlı olmak istemezler.

Bu nedenler araştırmak ve ellemek isterler. Bu dönemde anne ve babaların çocuklar ile çekişmesi doğaldır. Üç yaşındaki çocuğun başarılı ya da başarısız geçmesi çocuğun daha sonraki yaşlarındaki psikolojisine yansıyacaktır. Bu çocuklar için  dönem çok nemlidir.

Üç Yaşındaki Davranışlar ve Gelişimi

Bu yaşta bulunan çocuklar çok üst seviyede olan çocuklardır. Bu çocukların hayal gücü, fantezi ve üstün hayalleri kontrol etme çabaları onları çok özel hale getirir. Genellikle bu çocuklar hayatındaki bazı olayları açıklamak için hikâyeler geliştirmek ve kelimeler ile bir şeyler elde etmektedir. Bu yaşta olan çocuklar yalan söyleyemez ancak yaratıcı olmaya çalışır.

Üç yaşındaki çocukların oyunları işbirliğine dönük ve gerçekten etkileşimli olabilmelidir. Arkadaşları ile oynama ve onlarla çatışma fırsat vermeli anne ve babaların destekleri burada önemlidir. Genel olarak bu yaşta bulunan çocukların çoğunlukla öngörülebilirlik bağımlısıdır. Üç yaşındaki çocuklara ciddi bir sorun oluşmadıkça saygı gösteriniz.

Bu yaştaki çocukları konuşmalarını dinleyin.  Üç Yaşındaki Çocuklar Üç yaşındaki çocukların kelime dağarcığı az olmasına rağmen yavaş değildir. Bu yaşlardaki çocuklara kelimeleri bir araya getirme ve vukuatları yeniden kurma eksersizleri yaptırmalıyız.

Üç yaşındaki çocuklar sözlü şakaları, mecazı anlamları veya kelime oyunlarını anlayamazlar. Bu yaştaki çocukların şaşkın bakışlarına dikkat ediniz ve her şeyin tam sözlük anlamıyla anlamalarını sağlayınız. Üç yaşındaki çocuklara farklı ve karmaşık kitaplar okumak yararlıdır. Bu yaştaki çocuklara sıfat, isim ve eylem fiilleri içeren kısa cümleleri olan resimleri uygun güzel hikâye kitapları okuyun.

Üç Yaşındaki Çocuklara Nasıl Bir Disiplin Uygulamalıyız?

 

Üç yaşındaki çocukların disiplini kusurlu bir davranış ile ilgili bir durum aklımıza gelir. Genellikle ortalığı dağıtan veya attığı oyuncakları toplamayan bir çocuk aklımıza gelebilir. Üç yaşındaki bir çocuk bir yanlış yaparsa gereğini yapmanız önemlidir. Çünkü bunu çocuk daha sonra hatırlamaz.  Üç yaşındaki çocuğun dünyayı düzene koyma çabasını sürekli takdir ediniz ve çocuğu teşvik ediniz.

Üç Yaşındaki Çocukların Sendromları Nelerdir?

Genellikle bu yaştaki çocukların kendilerini ispatlama çabası artar. Bütün olayların içinde olmak ve bulunmak ister. Bu dönmede arkadaşlarını ve çevresini genişletmeye başlar. Eğer çocukta özgüven gelişmez ise üç yaş sendromu başlar. Bu dönemde çocuklar çok inatçı olurlar. Bütün hareketlerinde sizin söylediğinizin tersini yapmaya çalışırlar.

Genellikler kendilerini ispatlamaya çalışırlar. Üç Yaşındaki Çocuklar  Anne ve babalarının seçtiği giysileri giymek istemezler veya seçilen yemekleri yemezler. Üç yaşındaki çocukların bu hareketleri bağımsız olma isteklerinden kaynaklanır. Yapabildiği şeyleri yapmak isteyecek veya yapmaya çalışacak ve başarırsa bundan zevk duyacaktır. Bu yaşlarda çocukların kendisine ait ilgi ve zevkleri vardır

. Şayet ona önem verilmediği veya değersiz olduğu hissine kendisinde oluşursa bazı tepkiler geliştirebilir. Bunların başında ağlama nöbetleri veya uyumamak gibi. Bunların en önemlisi ağlama sendromu olarak da bilinen ağlama krizleridir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir