Tüp Bebek

Tüp Bebek | bayanlardan yumurta ve baylardan sperm alarak hijyen şartla da bir araya getirilmesi ( döllenmesi ) ile embriyonun rahim içine çok dikkatli bir şekilde yerleştirilmesi olayıdır.

Tüp Bebek

Normal şartlar altın bebek sahibi olamayan eşler için bir çıkış yolu olarak tüp bebek yolu denenebilir bir yoldur. Ancak bu yol uzun ve yorucudur. Fakat olumlu bir sonuç alındığında da bütün yorgunluk geçebilir.

Gebelik Dönemi Nasıl İzlenir?

Embriyo transfer edildikten sonrasında doktorunuzun önerdiği günde kan numunesiyle hamilelik testi yapılmalıdır. Yapılan testin değeri artmış ise gebeliğin meydana geldiği kabul edilir.

Dış Gebelik Nedir?

Şayet döllenmiş yumurta rahimden ayrı bir yerde ise dış gebelik meydana gelmiştir. Çocuk arzulayan eşler için günümüz tıp dünyası şartlarında en başarılı netice verebilen method tüp bebek tedavisidir.

Eşlerin sağlık durumunda herhangi bir sıkıntı yoksa ise tedavi periyotları arasında belli bir dinlenme zamanı bırakılarak tüp bebek yolu ile çocuk sahibi olabilirler. Bebek için; erkeklerde sperm her yaşta alınabilir. Fakat erkeğin yaşlanması, sperm kalitesini kısmen düşürür.Tüp bebekler için alınacak spermlerin kalitesi genç erkekten alınmış ise kadının gebe kalma ihtimali artar.

Eşlerde Genetik Sorun Olur mu?

Eşlerin sperm ve yumurtada 23 kromozom vardır. Eşlerin kromozomları döllenme esnasında bir araya gelirse 46 kromozomlu hücreler oluşur. Bu nedenle kromozomlarımızı ve genlerimiz ebeveynlerden gelmektedir. Ebebeynlerimizde genetik problemlerin bir kısmı tüp bebeğe geçebilir. Tüp bebeklerin zeka gelişimleri normal olsa da öğrenme zorluğu çekebilirler.

Tüp Bebek ve Süreçler

Eşlerden alınan üreme hücreleri uygun laboratuvar şartlarında bir araya getirilerek embriyo meydana gelir. Meydana gelen embriyolar dikkatli bir şekilde annenin rahmine konur.

Tüp Bebek İçin Sperm ve Yumurta Sayısı Çok Önemli mi?

Bebeklerde sperm sayısı önem arz eder. Eşlerin cinsel birliktelik ile hamilelik elde edilebilmesi için erkek adayının sperm sayısının yüksek olması gerekir. Bu değer az olursa normal şartlarda bebek sahibi olmak çok zordur. Erkekler sperm sayısını düşüren etmenlerden uzak durması gerekir.

Ayrıca sperm sayısını artırmak için çeşitli yollarla satılan mamullerden uzak durmalıyız. Genellikle Bebeklerin tedavisinde eşlerin sperm ve yumurta kalitesi ile sayısı  çok önemlidir. Ayrıca tüp bebek tedavisi  esnasında iyi bir beslenme programı gerekir.

 

 

.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir