Sezaryen İle Doğum

Sezaryen İle Doğum | Normal doğumun gerçekleştirilemeyecek durumlarda başvurulan bir doğum şeklidir. Normal doğumun mümkün olmadığı durumlarda ameliyat yapılarak bebeğin çıkarılması işlemidir. Genel olarak normal doğumun çok zor olacağı tespit edilirse; böyle bir yola başvurulur.

Sezaryen İle Doğum

Bu doğum şeklinin anne ve çocuk için bir çok risk taşısa da doğun normal yollarla olmuyorsa mutlaka hayat kurtarmak için baş vurulan bir cerrahi yöndendir. Sezaryen İle Doğum Sezaryenle doğumun en önemli nedeni; çocuğun doğum kanalına ters yolda olmasıdır. Genel olarak sezaryen; çocuğun doğum kanalına çapraz olarak gelmesidir.

Sezaryenle doğuma çok zorunlu kalmadan razı olmayınız. Ancak, annenin bel fıtığı, Riskli görüldüğü durumlarda ve astım gibi hastalıklarda sezaryen söz konusu olabilir.  Ayrıca kordon sarkması, kordonun önde gelmesi veya annenin daha rahimden ameliyat olması durumunda da sezaryen düşünülebilir.

Sezaryenle Doğumun Zararları

Normal doğumun anne ve çocuk için en güvenilir bir doğum şeklidir. Ancak zorunlu hallerde ise; sezaryen ile doğum kaçınılmaz olabilir. Sezaryen İle Doğum Sezaryen ile doğumda felç, enfeksiyon, kan pıhtılaşması, cerrahi yaralanma, fizyolojik travma, çocuktan ayrı kalma, hastanede uzun zaman kalma, ölüm, ağrı,  acil cerrahi rahim muta halesi ve rahmin alınması. Ayrıca sezaryenle doğumda, kısırlık, rahim yırtılması, dış gebelik ve daha sonraki hamileliklerde karşılaşılabilecek problemler arasında sayılabilir.

Genel olarak sezaryenle doğumda çocukların cerrahi yaralanma riskleri de vardır. Sezaryenle doğumda, emme bozukluğu, solunum sıkıntıları ve anneye alışamama durumu ortaya çıkabilir. Ayrıca daha sonraki doğumlarda ölü doğum, erken doğum, kilosu az olan bebeklerin doğması, hamilelik için büyük risklerin oluşma durumu ve sinir sisteminin bozulması gibi problemler ile karşılaşılabilir. Genel olarak daha önce sezaryenle doğum yapan kadınların yeni doğumlarında da yaranız artabilir.

Sezaryenle Ne Zaman Doğuma İhtiyaç Görülür?

Genellikle sezaryene;  çocuk oksijen alamıyorsa, annede kanama varsa, çocuk doğum kanalında çaprazlama veya yan duruyorsa, hamileliğe bağlı yüksek tansiyon varsa, kontrol edilemeyecek düzeyde şeker hastalı varsa, çocuğun durumu iyi değilse, çocuk ters pozisyonda ise, çocuğun kalp atışlarında yavaşlama varsa ve alınan diğer önlemlerde cevap vermiyorsa sezaryen kaçınılmaz olur.

Sezaryen İle Doğum Anne doğumdan hemen sonra mümkün olduğunca en kısa zamanda çocuğunu kucağınıza almalı ve çocuğu ile ten temas sağlamalıdır. Ayrıca çocuk annesi ile bir arada kalmalı ve en kısa zamanda çocuk annesi tarafından emzirilmelidir. Çocuk eğer anneyi emmiyorsa kesinlikle başka emzikler veya biberonlar kullanılmamalıdır.

Çocuğun emzirilmesi konusunda hastane personelinden gerekli yardımlar istenmeli ve ne gerekiyorsa onu mutlaka uygulamalıyız.Sezaryen İle Doğum  Anne ve yardımcılar bu konunun aşılması için gerekli sabrı göstermelidirler. Şunu unutmamalıyız ki; çocuklarımız için olmasa olmazımız anne sütüdür. Bu konuda mutlaka gerekli hassasiyeti ve öz veriyi esirgememeliyiz.

Sezaryene İhtiyaç Duyulmaması İçin Neler Yapmalıyız?

Genel olarak doğumun kendiliğinden başlamasına ve ilerlemesine engel olmayınız. Anneye doğum süresince düzenli hareket ettirin ve yönünü değiştiriniz.Sezaryen İle Doğum  Doğum sürecinde hareket edin ve sıklıkla pozisyon değiştirin. Anneye sürekli yiyecek ve içecek vererek enerjisini artırınız.  Eğer çocuğun başı ters duruyorsa, çocuğun başının aşağı gelmesi için hareketler ile müdahale ediniz. Ancak annenin yapacağı hareketlerin doktorun izni doğrultusunda olmasına özen gösteriniz.

 

.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir