Özel Çocukların Özellikleri

Özel Çocukların Özellikleri | Bebekler dünyaya gelmeleri ile birlikte özel bir bakıma ve eğitime ihtiyaç duyarlar. Bu bebekler down sendromu veya otizm gibi bir hastalığa yakalanmış olabilir.

Özel Çocukların Özellikleri

Bu hastalıklar genellikle bebekler dünyaya gelmeden önce oluşmuş oluyor. Bunun gibi hastalıklardan kurtulmak veya en az şekilde etkilenmek için bazı önlemler almalıyız.

Bebekte Down Sendromu Hastalığının En Önemli Göstergeleri

Bebeklerde down sendromu fiziksel görünüme göre belirlenebilir. Fakat bütün izler küçük bebeğin down sendromlu olduğunu tanımlamaz. Bu konuya dikkatli bir gözle bakmalıyız.

Küçük Bir Bebekte Otizm Nasıl İzlenebilir?

Küçük ve yeni doğan bebeklerde otizm olup olmadıklarının izlemek ve ergen önlem alınması çok önemlidir. Tedavinin başlama zamanının sonuca çok etkisi olmaktadır.

Bebeklerde Down Sendromu Niçin Oluşur?

İnsanlarda kromozom bozukluğu küçük bebekte çok çeşitli hastalıkların meydana gelmesine neden olmaktadır. Bunlardan biride down sendromudur. İnsanlar bebeklerini mutlaka bu hastalıklardan korumalıdır.

Zihinsel Engelli Küçük Bebeklerin Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde zihinsel engelli bebeklerin toplum tarafından kabul görülen yetenek ve alışkanlıklar kazanıp, ailenin ve toplumun birer ferdi olarak hayatlarını sürdürmeleri mümkündür.

Zihinsel engelli küçük bebeklerin alacakları özel eğitim çeşitlilik göstermektedir. Bu bebeklerin toplumsal değerleri kazanabilmeleri ve bulundukları çevreyle uyumlu bir hayat sürmeleri alacakları eğitime bağlıdır. Bu eğitimin şekli iyi seçilmelidir. Özel eğitim kalitesi ve uygulanabilirliğine çok dikkat etmeliyiz.

Küçük zihinsel engelli bebeklerin normal eğitim şartlarında eğitim almaları mümkün değildir. Bu zihinsel engelli bebeklere engelsiz bebekler ile eşit eğitim fırsatı vermek mümkün değildir. Ancak onlar ile bazı çalışmalar yapılarak kaynaştırma ortamı yaratılabilir.

Eşit eğitim fırsatı ise bütün bebeklerin hakkıdır. Ancak bebekleri engelli-engelsiz diye ayırmadan, bir eğitim ortamı sağlanmalıdır. Sadece zihinsel engelli bebeklere ayrı zamanlarda ayrı çalışmalar yaparak eksiklerini tamamlama yolları aranmalıdır.

Bu konuda başarıya ulaşmak için iyi bir planlama ve çalışma yapmalıyız. Şayet bu konulara dikkat etmesek istenilen sonuca varamayız ve bebeklerimizin topluma kazandırılması mümkün olmayabilir. Bütün hedef bebeklerimiz toplum ile iç içe olacak şekilde hayatlarını sürdürme ortamı oluşturmak olmalıdır. Zihinsel engellileri bebeklerimizi mutlaka toplama kazandırma konusu üzerinde durulmalıdır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir