Normal Doğum

Normal Doğum | Hamilelerde doğum, bayan vücudundaki tabi olan bir süreçtir. Aynı bayanın 1., 2.,  3. ve  4. doğumları arasında çok fazla değişiklikler olabilir. Genel olarak doğumlar, birkaç saat içerisinde meydana gelirken farklı saat aralıklarında da meydana gelebilir.

Normal Doğum

Doğum süreci annenin duygularını ve fiziksel durumunu etkileyebilir. Normal bir doğumun nasıl geçeceğini bilebilmek çok zor bir durumdur. Anne adayının buna sağlayacağı olumlu etkisi çok fazladır. Normal bir doğumda değişik evreler vardır. Normal doğum bu evreleri, kasılma evresi, kasılma ile doğum arasındaki evre ve bebeğim doğması evresidir.

Normal doğum, Hamilelerde normal doğumun genel belirtileri; düzenli kasılmalar, suyun gelmesi, kanlı akıntı, hafifleme hissi, enerjik, sık sık idrara çıkma ihtiyacı, sırt ağrısı ve mutlu hissetme şeklinde sıralayabiliriz. Ancak genellikle anne adaylarında bunların hepsi gözlenmez. Anne adaylarının normal doğumunun ne zaman başladığına doktorlar ancak karar verebilir.

Normal Doğum Sırasında Dikkat Edilecek Hususlar

Genel olarak hamile kadın kendini yormaması gerekir. Ayrıca kendisini rahatlatacak hareketler yapmalıdır. Anne adayları hafif yürüyüş yapmalı ve çok ılık bir su ile duş almalıdır. Bunların yanında kendini rahatlatacak müzik dinlemeli ve nefes alıp verme eksersizleri yapmalıdır. Özellikle anne adayının pozisyonu ve duruşu önemlidir.

Doğum esnasında pozisyonunu değiştirme ve en doğru olan pozisyona gelmesidir. Anne adayında ağrılar başlayınca ıkınma da başlamalıdır. Doğum süresi bebek sağlığı için çok önemlidir. Özellikle bebeğin kalp atışları dinlenmelidir. Şayet olumsuz bir durum hissedilirse, doktorlar gerekli önlemi almalıdırlar.

Normal Doğum sırasında Anne adayının kuvvetli ıkınması doğumun gerçekleşmesini hızlandıracak ve sağlıklı bebeğin doğmasına yardımcı olacaktır.  Bebek dünyaya gelince anne rahatlayacak ve bebeğini yanına alabilecektir. Bu dönemde birçok olay bir arada yürür. Bir taraftan bebeğin emme isteği, bir taraftan annenin dikkatinin azalması ve bir taraftan da bebeğin anne ile bağlantısını sağlayan organın anne karnında olmasıdır.

Anne karnındaki organı anneye masaj yaparak çıkmasına yardımcı olmalıyız. Ayrıca anne adayı bu organ çıkarken annenin ıkınma sına gereksinim duyabilir. Bu organ çıktıktan sonra anne adayı kontrol edilerek varsa bir yırtık veya yara doktor tarafından tedavi edilir. Ayrıca annede kanama yoksa doğum tamamlanmış olur. Anne adayı doğum tamamladıktan sonra bebeği ile ilk etkileşimin keyfini çıkaracaktır.

Normal Doğumun Yararları

Genel olarak normal doğum hem anneye, hem de bebeğe çok sayıda yararları vardır. Günümüzde normal bir doğumun annelere yararları çok fazladır. Bunların başında, kanama, enfeksiyon riski az olur. Ayrıca annenin ağrı şikayeti az olur ve anne adayı hastaneden erken taburcu olur.

Bunların yanında normal doğum yapan anne adayları kendilerine olan güven duyguları artıyor. Bu nedenle daha sonraki doğumlarında da normal doğumu tercih ediyorlar. Genel olarak normal doğumda bebekler bakterilerle tanışıyorlar. Bundan dolayı bebeklerin bağışıklık sistemi güçleniyor.

Ayrıca anne adayı ile bebek kısa süre içinde buluşur. Sağlığına hızlı bir şekilde kavuşan anne adayından daha fazla süt gelir ve bebeğini emzirme imkanı bulur. Normal doğumla dünyaya gelen bebeklerin beslenmesi çok daha kolay olur. Normal doğum yapan anne adayı çok hızlı bir şeklide sağlığına kavuştuğu için bebeğine daha çok zaman ayıra bilecek durumda olur.

Hamilelik psikolojisi | Hamilelik, gerek fiziksel gerekse psikolojik değişikliklere yol acar. Hamilelik, annelerin hayatlarında yaşadıkları çok özel bir durumdur. Anne adayları hamilelik dönemlerinde hem güzel duyguları ve hem de bazı olumsuzlukları bir arada yaşayabilir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir