Hamilelikte Testler

Hamilelikte Testler | Hamile kalan bayanlar, bu süre içinde zaman zaman sıkıntılı veya güzel deneyimler yaşayacaklar. Bu dönemde hem kendileri için hem de bebekleri için doktorları ile sıkı bir iletişim içinde olacaklardır.

Hamilelikte Testler

Hamile bayanlar bu süre içinde birçok kontrol ve testleri yaptırman zorunda kalacaklardır. Genel olarak yapılan bu testlere Hamilelikte Testler adı verilir. Ancak hamile olan bayanda kronik bir hastalık var ise kontrol sayısı artacaktır.

Hamilelikte Ne Tür Kontroller Vardır?

Genel olarak kontrol altında olan hamile kadınların birçok hususu düzenli takıp edilmelidir. Bu konuların başında kilo artışı gelmektedir. Hamile kadınların kilosu düzenli bir şekilde artmalı ve sağlığına zarar vermeyecek bir düzeyde olmalıdır. Ayrıca hamile kadınların tansiyonu da zaman zaman ölçülmeli ve değişiklikler düzgün bir şekilde takıp edilmelidir.

Doktorların lüzum görmeleri halinde vajina ve pelvis muayenesi de yapılmalıdır. Ayrıca hamile bayanın rahim ağzındaki değişiklikler kontrol edilmelidir. Genel olarak doktorların dikkat ettikleri diğer bir kontrol ise ultrasondur. Ultrasonda bebeğin canlı olup olmadığına ve hamileliğin kaçıncı haftasında olunduğuna bakılır. Ayrıca hamile bayanda kanama varsa, nedenini öğrenmektir.

Hamilelikte Düşük Neden Olur?

Hamile bayanlarda zaman zaman değişik nedenlerden dolayı düşükler meydana gelebilir.  İşte bu nedenden dolayı hamilelerin düzenli kontrolleri şarttır. Hamilelerde meydana gelebilecek düşüklerin önüne yapılacak düzenli kontroller ile geçilebilir.

Hamile bayana gebelik testi uygulayıp, hamile olduğunu tespit edildiğinde hiç zaman geçirmeden uzman doktordan randevu almalısın. Hamile bayanın genel sağlık durumu değerlendirilmelidir. Hamile bayanın doktorla görüşmesi hamileliğinin rahat geçmesini sağlayabilir. Bu görüşme ve kontrol düşük olma riskini de ortadan kaldırabilir.

Yapılması Gerekli Bazı Diğer Testler

Hamile bayanların ve bebeklerin yapılması lüzumlu olan testlerde bazıları var ki bunlar mutlaka yapılmalıdır. Hamilelikte Testler Genel olarak, hamileliğinin ilk evrelerinde rutin kan tahlilleri,  kızamık ve hepatit B gibi hastalıklar için, bebeğinin doğum sonrasında sarılık ve anemiye yakalanmasına neden olabilecek olan alyuvar antikorlarına bakmak. Bulaşıcı hastalıklara karşı bağışıklığını ölçen tahliller istenebilir.

Ayrıca tiroit sorununun olup olmadığın,  AIDS’e neden olan HIV virüsü testi ve idrar tahlili ile safra kesende ya da böbreklerinde iltihap olup olmadığına bakılır. Bunlardan başka birde, CVS ( koriyonik villus biyopsisi ) testi yaptırılabilir.  Bu test birçok hastalığın teşhisinde kullanılabilen ve yüksek oranda iyi sonuç veren bir metot olarak bilinir. Bunların yanında yapılması doktor tarafından önerilen testlerde vardır.

Hamilelikte Testler genel olarak, kan hastalıkları. İskelet hastalıkları, kromozomla ilgili problemleri ve merkezi sinir sistemi hastalıklarının tespitini amaçlamaktadır. Ayrıca bazı testlerin sonucu down sendromununu teşhisinde de kesin sonuç verebilmektedir.

Genel olarak hamiler için yapılması gereken bir diğer test ise, oldukça basit bir test olan şeker yükleme testi olup glikoz tarama testi olarak da bilinir. Bu testlerden başka testlerde bulunmaktadır. Genel olarak kilo problemi, çeşitli bakteriyel hastalıklardan ve enfeksiyonlardan korunmak amaçlı testler vardır.

 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir