Hamilelikte Egzersiz

Hamilelikte Egzersiz | Genel olarak hamileler hamilelik döneminde devamlı nefes egzersizleri yapmalıdır. Çünkü bu hareketler zihin ve beden için gevşemeyi kolaylaştırır. Ayrıca hamile anne ve bebek arasındaki bağı kuvvetlendirir.

Hamilelikte Egzersiz

Özellikle hamile annelere hamilelik dönemlerinde pilates eğitimi önerilmektedir. Anne adaylarının nefes egzersizlerini düzenli bir şekilde yapmalıdırlar. Anneler egzersizlerini her yerde ve ortamda yapabilirler. Bunun için kendilerini rahat hissetmeleri yeterlidir.

Hamilelerde Nefes Egzersizleri ve Önemi

Genel olarak yapılacak nefes egzersizleri doğal kas gevşetici ve rahatlayıcılık görevi yapar. Hamilelerde en çok kullanılan hareketler arasında sayılabilir. Hamileler bu hareketlere odaklanınca vücutlarındaki her türlü ağrı ve gerilimi kısmen de olsa azalır. Hamileler nefes egzersizlerini düzenli yapmalıdır. Anne adayı doğum esnasında bunu düşünmeden yapabilmelidir. Kısaca anne adayı nefes egzersizlerinde otomatikleşmelidir.

Hamilelerde nefes hareketleri hem kasların daha rahat gevşemesini sağlar ve hem de vücudun herhangi bir bölgesindeki ağrıyı azaltacak etki yapabilir. Hamileler vücutları nefes egzersizleri ile rahatlamalı ve gevşemelidir. Bu hareketler doğal bir olay haline getirilmelidir. Ayrıca nefes hareketleri vücut için normal refleks hareketlerine dönüşmelidir. Annenin en çok ihtiyaç duyduğu nefes hareketlerine her dönemde ani reflekslerle uygulamalıdır.

Hamileler için diğer bir egzersiz şeklide hamileler için yogadır. Hamile adayları yoga kurslarına katılmalı ve doğum esnasında bunlardan mutlaka yararlanmalıdırlar. Anne adaylarının yapacağı yoga egzersizleri kasılmaların doğal ve hızlı yapılmasını sağlayacaktır. Anneler mutlaka doğum öncesi dönemde yoga kurslarına ve derslerine katılmalıdır. Yoga kursları ve derslerinde birçok teknikler öğrenmelidir. Bu öğrenilen teknikler doğum esnasında uygulanmalıdır.

Doğuma Hazırlık Egzersizleri

Genel olarak normal doğumda ıkınma çok önemlidir. Bu nedenle güçlü ıkınma ve bebeğin doğru itilmesi önemlidir. Anne adayı bebeği aşağıya doğru iterken karın kaslarını da güçlendirmesi gerekir. Anne adayının çok güçlü ıkınma için; çok güçlü kaslara ve çok güçlü nefese ihtiyacı vardır.

Adaya mutlaka güçlü ıkınmanın eğitimi verilmeli ve bebeğin doğru zamanda aşağıya itilmesi sağlanmalıdır. Anne adayının karın kaslarının güçlenmesi hamilelik döneminde uygulanacak doğru egzersizlerle kazanılır.

Hamilelerin Karın Kaslarını Güçlendirici Egzersizler

Genel olarak karın kaslarını güçlendirmek için doğru ve düzenli egzersizler yapmalıyız. Bu tür egzersizlere işyerinizde veya evinizde müsait olduğunuz zaman yapmalısınız. En doğru ve en kolay egzersizler şunlardır:

a-) Germe egzersizleri ( Mekik Çekme Egzersizi )

Germe egzersizi, karın kaslarını en çok güçlendiren önemli bir egzersizdir.

b-) Bağdaş Kurarak Oturma Egzersizleri

Genel olarak yerde otururken bağdaş kurarak oturma egzersizleridir.

c-) Çatı Kemiklerinin Alt Kısmı Kaslarını Güçlendirme Egzersizleri

Bu egzersizlerin en önemli amacı; çatı kemiklerinin alt tarafında var olan kasların güçlendirilmesidir. Genel olarak bu egzersizleri sayesinde güçlenen kaslar doğum sonrasında da görevlerini tam ve eskizsiz olarak yerini getirebilir.

Anne adaylarında meydana gelebilecek her türlü sarkma veya diğer istenmeyen durumlar çok aza iner. Bebekler dünyaya gelirken anne adayının zorlanmasından dolayı kaslarda muhtemel meydana gelecek kas kasılmalarından dolayı ağrılar çok az olur. Ayrıca kas yırtılması ihtimalide çok aza inebilir veya hiç oluşmaz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir