Hamilelikte Aşı

Hamilelikte Aşı | Genellikle aşılar anneyi ve doğacak çocuğu çok ciddi hastalıklara karşı koruyan ve düzenli olarak yapılması gereken bir uygulama şeklidir. Hamilelikte anneler, doğacak çocuklar her şeyi paylaşabilir.

Hamilelikte Aşı

Kısaca, anne Aşı yapıldığında hem kendisini hem de doğacak çocuğa da koruma sağlayabilir. Genel olarak burada esas amaç hamilelik öncesi bebeğe bağışıklık kazandırmaktır.

 Hamile ve Çocuklar İçin Aşı Dönemleri

Bebeklerin sağlığı için Hamilelikte Aşı çok önemlidir. Yapılacak aşılar hem hamileler ve hem de çocukları hastalıklara karşı çok ciddi korumaktadır. Doğandan önce anne adayının maruz kaldığı her türlü hastalık çocuğu ile paylaşılmaktadır. Aşı olan anne adayı hem kendisini hem de doğacak olan bebeğini de koruma adlına alabilmektedir.

Hamilelikte Aşı yapılarak sağlanan koruma aynı zamanda doğacak olan çocuğa da bağışıklık kazandırmış olur. Anne adalarının hamile oldukları dönemlerde aşılanmaları sonucunda koruyucu antikorlar henüz doğmamış olan çocuğa geçer. Henüz doğmamış olan çocuk çok küçük olduğu için aşılanması mümkün değildir.

Aşı yapmak sureti ile de çocuk da bu yolla aşılanmış ve korunmuş olur. Hamilelikte Aşı sayesinde de anne adayı da çeşitli hastalıklarda korunmuş olur. Genel olarak aşılar, anne adayını ve çocuğu hastalıklara karşı bağışıklık kazandıran maddelerdir.

 Aşıların Uygulanması

Genel aşılar, ağız yolu ile veya iğne ile verilebilir. İnsanları aşılanmak süre ile vücudumuzda zayıflatılmış veya ölü mikroplara karşı bağışıklık kazanmaları mümkündür. Genel olarak bağışıklık ise, insanları çeşitli hastalıklara karşı korumaktır.  İnsanları hastalıklardan koruma bir süreç içinde olur. Hamilelikte Aşıda esas olan bağışıklığın tamamlanmasıdır.

Hamilelikte Kullanılan Aşılar

Genel olarak Hamilelikte Aşılar; Hepatit B, Kuduz, Tetanos, Difteri ve diğerleri olarak sıralanabilir. Ayrıca özel durumlarda da kullanılan aşılar; Tifo, Şarbon, Hepatit A ve diğerleri olarak sıralanabilir. Anne adaylarına yapılmaması gereken aşılar; Suçiçeği, Kızamıkçık, Kızamık, BCG ve Kabakulak olarak sıralanabilir.

Hamilelikte Aşıda grip hastalığına yakalanma riski çok fazladır. Bundan dolayı aşılama hem anne adayını hem de doğacak bebeği korur. Aşı lamalarda doktorların önerisi mutlaka alınmalıdır.

Ayrıca Hepatit B taşıyıcı durumunuz var ise çocuğunuz doğum esnasında Hepatit B riski taşır. Bundan dolayı doktorunuzla görüşerek önlem almalısınız.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir