Hamilelik Psikolojisi

Hamilelik Psikolojisi | Ayrıca anne adayının psikolojisinin belirlenmesinde çevresel etmenlerin etkisi olabilir. Anne ve baba adaylarının mutlaka bebeğin her türlü olumsuz duruma hazır olmalıdırlar. Çünkü anne ve babalık çok sorumluluk ister.

Hamilelik Psikolojisi

Genel olarak beklenmedik gebeliklerde daha fazla psikolojik sıkıntılar meydana gelebilir. Anne ve baba adaylarında hem korku, hem endişe, hem telaş ve hem de heyecan söz konusudur.

Anne Adaylarının Adaylık Sürecinde Yaşadığı Değişimler ve Dönemleri

Anne adaylarının psikolojisi hamilelik süresince aylara bağlı olarak farklılık gösterebilir. Özellikle ilk aylarda mutlu, şaşkın ve heyecan söz konusudur. Ancak ilerleyen aylarda yorgunluk, mide bulantıları ve kusmalar söz konusu olmaktadır.

Ayrıca anne adayları çok hassas, alıngan, ağlamaya hazır ve duygusal olmaktadır.  Bu dönemde anne adayına daha yakın davranılmalı ve hoşgörülü olmalıyız. Bunun yanında genel olarak anne adayının diğer bir sıkıntısı ise, düşük riskinin fazla olmasıdır. Daha sonra bebeğin kalp atışları hissedilir ve bunları anne adayı duymaya başlar.

Ayrıca bebeğin hareketleri anne adayı tarafından tespit edilebilir. Genel olarak anne adayının fiziksel değişiminden dolayı hamilelik kıyafetlerine de ihtiyaç duyulur. Bebeğin daha sonraki dönemlerde kilosunun artmasından dolayı anne adayında endişe ve stres meydana gelmektedir.

Özellikle anne adayının kendisini beğenmemesi, kendisini yetersiz hissetmesi ve kendisini mutsuz hissetmesinden dolayı depresyona girebilir. Bu dönemlerde baba adayı çok dikkatli olmalı ve anne adayına çok özen göstermelidir. Kesinlikle baba adayı umursamaz, ilgisiz ve alakasız davranmamalıdır.

En Önemli Hamilelik Hastalıkları

Anne adaylarının hamilelik dönemi çok hassas bir süreç olarak bilinir. Bu dönemde anne adaylarının psikolojisi çok olumsuz etkilenir. Genel olarak anne adayları bu dönemde depresyona girebilir.

Bundan dolayı anne adayları aile fertleri ile çeşitli sıkıntılar yaşayabilir. Ayrıca anne adaylarının hamilelikten dolayı çeşitli hastalıklara yakalanma riskleri de söz konusu olabilir.Özellikle anne adaylarının hamilelik döneminde depresyon hastalığına yakalanması söz konu ise, bu hastalık doğumdan sonrada devam edebilir. Bu hastalığa yakalan anne adaylarının gösterdiği bazı olumsuzluklar vardır.

Genel olarak bu olumsuzluklar; unutkanlık, aşırı sinirlilik, toplumdan soyutlanma, olumsuz düşünme, az veya çok uyuma, ağlama, olumsuz düşünme ve umutsuzluk olarak sıralanabilir.

Hamilelik Hastalıklarını Etkileyen Faktörler

Genel olarak anne adaylarının hastalanmasına neden olan birçok neden vardır. Ancak genel olarak bu nedenleri; annenin stresli yaşamı, beklenmeyen hamilelik, maddi yetersizlik, aile içi sorunlar, doğacak bebeğin sağlık durumu, varsa daha önce yaşanan düşükler, baba adayının ilgisizliği ve diğer aile fertlerinin olumsuz davranışları olarak sayılabilir. Ayrıca çevresel sorunlarda anne adayının hastalıklarını olumsuz olarak tetikleyebilir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir