Gebelik

Gebelik | bir bayanın rahminin içinde bebeğin geliştiği dönemi tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Hamilelik dönemi, genel olarak rahim içine düşen bebeğin doğumuna kadar devam eden 40 haftalık dönemi içine alır. Genel olarak hamilelik, üç döneme bölümüne ele alınır.

Gebelik

Genel olarak gebeliğin belirlenmesinde birçok fiziksel ipucu ortaya çıkar. Yalnız her bayanın özellikleri farklı olduğunda belirtileri de farklılık gösterebilir. Hamilelikte en önemli belirti adet kanamasının gecikmesidir.

Ayrıca halsizlik, sık idrara çıkma ihtiyacı, taban vücut ısısında yükseklik, baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk,  akıntı, kasıkta hafif kramp, bulantı, kabızlık, kusma, solukluk, iştah artışı, göğüslerde hassasiyet ve gerginlik hissi, duygu durum değişikliği,  hafif lekelenme şeklinde vajinal kanama,  pozitif hamilelik testi ve hisler. Günümüzde hamilelik testleri yaygın kullanılmaktadır. Hamilelik testiden genel olarak kesin bir sonuca ulaşabilmektesiniz.

Dış Gebelik

Dış gebelik, genel olarak döllenmiş yumurtanın rahim boşluğunun dışında bir yere bir yere yapışıp burada gelişmeye başlamasıyla meydana gelir. Genel olarak döllenmiş yumurta rahmin iç kısmına yapışır. Fakat karın boşluğunda, yumurtalıklarda veya bazen rahmin ağzı gibi vücudun başka alanlarında da dış gebelik meydana gelebilir.

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Genel olarak bazı bayanlarda sıradan bir gebelikte gözlemlenen durumlar görülür. Ancak zamanla farklı belirtiler görülmeye başlar. En önemli belirtiler kasık ağrıları ve hafif vajinal kanamaların görülmesidir.  Şayet ağır kanamalar olursa birçok farklı şekilde omuz ağrısı veya sinirlerin tahrişi söz konusu olabilir.

Yalancı Gebelik

Genel olarak hamile olmayan bayanın hamile olduğuna inanması ve hamilelik durumlarını göstermesidir. Genellikle çocuk sahibi olmayı çok isteyenlerde görülür. Günümüzde birçok bayanda bu durum sık gözlenir.

Genellikle anne adayları, hamile olduğuna inanmasıyla birlikte birçok aday gibi hamilelik belirtileri gözlemlenebilmektedir. Genellikle yalancı gebelikte anne adayının süt hormonunu yükseliyor ve göğüslerden süt bile zaman zaman gelebiliyor. Ancak yalancı hamilelik annenizden geçebilecek önemli kalıtsal bir durum değildir. Fakat size yumurta ve spermlerde ki kalite düşüklüğünü gösteren bir durumdur.

Genel olarak yalancı gebelikte annede yumurtlama olur. Daha sonra annenin yumurtaları babadan gelen sperm ile birleşir ve döllenme olur. Ancak döllenen yumurta tüplerdeki yolculuğunu tamamlar. Bunun sonunda yumurtalar rahim duvarına tutunur.

Ancak buraya kadar her şey yolundadır. Fakat kesenin içinde embriyo yoktur. Genellikle yalancı gebelik olayı hormonal durumların yanı sıra psikolojik etkisi olan bir durumdur. Hayal kırıklığına uğrayan anne adayının mutlaka bir uzman desteğine ihtiyaç olabilir

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir