Dört Yaşındaki Çocukların Gelişimleri

Dört Yaşındaki Çocukların Gelişimleri | Dört yaşındaki çocukların sorgulaması en üst düzeye ulaşır. Bu dönemde çocuklar çevresini daha fazla tanımaya çalışır. Bu nedenle çok sorular sorarlar. Çocukların sorularına kısa cevaplar vermek gerekir. Anne ve babaların çocuklara ansızın sorabileceği sorulara hazırlıklı olması gerekir. Dört yaşındaki çocukların kendilerine olan güvenleri artar, bağımsız hareketler gösterir, tek başına bir şeyleri yapabildiğini anne ve babasına göstermek ister.

Dört Yaşındaki Çocukların Gelişimleri

Bu yaştaki çocuklar kuralları anlamaya, karşı gelmeye, başkalarının duygularını anlamaya, çok fazla soru sormaya ve cevap almaya çalışır. Dört yaşındaki çocuklar genel olarak uzun süre yaşıtları ile oyun oynar. Ayrıca oyunlarda rol alır ve sıra beklemesini öğrenir. Dört yaşındaki çocuklar karanlıktan ve yalnız kalmaktan çekinirler.

Bu yaştaki çocuklardan erkek olanlar genellikle anneye, kız çocuklar ise genellikle babaya düşkün olurlar. Dört yaşındaki çocukların hayal dünyaları çok aktif ve hayali arkadaşları vardır. Bu yaştaki çocuklar cinsiyet farklılıklarını anlamaya çalışır ve cinsiyetle ilgili sorular sorar.

Dört yaşındaki çocukların zaman kavramı tam olarak oturmamıştır. Ayrıca büyük-küçük ile aynı-farklı kavramları tam olarak bilmeyebilir. Bu yaştaki çocuklar renkler ile yeni olayları kısmen bilir. Dört yaşındaki çocukların dikkat süresi çok kısa olup ve benzerlikleri fark edebilir. Dört Yaşındaki Çocukların Gelişimleri Bu yaştaki çocukların konuşması net anlaşılır, harfleri doğru telaffuz edemezler ve çok kısa hikâyeleri anlatabilirler.

Ayrıca kısa şiir ve kısa çocuk şarkılarını ezberlemeye çalışır. Dört yaşındaki çocuklar koşar, atlar, bazı cisimleri hedefe atar ve hareketli olur. Bu yaştaki çocuklar tuvalet alışkanlığı kazanır, tuvalet ihtiyacını yardım almadan yapar, karşı cinsin bedenini merak eder ve yemeklerini kendi kendine yiyebilir. Dört yaşındaki çocuklar giysilerini giyer, dişlerini fırçalar, oyuncaklarını seçer ve kendi odasında yatabilirler.

Dört Yaş Sendromu Nedir?

Genel olarak her yaşta bulunan çocukların bir sendromu olabilir. Dört Yaşındaki Çocukların Gelişimleri açısından önemlidir. Anne ve babalar bu sendroma davetiye çıkarabilirler. Ayrıca sendromların oluşmasında çevreninde etkisi vardır. Dört yaşındaki çocuklar çok inatçı olurlar.

Bu dönemde çocuklarını anne ve babalarını dinlemez olurlar. Ayrıca bu dönemde anaokuluna giden çocuklar anne ve babadan ayrılma sendromuna girerler. Özellikle bu dönemde hayali arkadaş edinme sürecine girebilir. Dört yaşındaki çocuklar evde sıkılabilirler ve enerjilerini boşaltmak için farklı hareketlerde bulunabilirler.

Dört Yaş Sendromunun Atlatılması

Dört yaşındaki çocukların bu sendromunu olabildiğince sorunsuz atlatmalıyız. Genel olarak kural konmalı ve ağır cezalar verilmemelidir. Ayrıca çocukları sevmeli ve sarılmak gerekir. Bunun yanında çocukları başka çocuklar ile kıyaslamamalıyız. Bu çocuklara bağırıp çağırmamalıyız ve sakin olmalıyız. Dört yaşındaki çocukların kuralların nedenlerini sakin ve eksiksiz anlatmalıyız.

Dünyada yaşayanların belli bazı kurallara ve sınırlamalara bağlı olduklarını anlatmalıyız.Dört Yaşındaki Çocukların Gelişimleri Bu çocuklara anlayabilecekleri basit örnekler vermeliyiz. Dört yaşındaki çocukların yanında anne ve babalar tartışmamalı, tutarlı ve fikir birliği içinde olmalıdır. Bu dönemde seçilen oyuncak çocuğun yaşına uygun olmalıdır.

Genel olarak dikkat çekmek için bazı olumsuz hareketlerini görmezlikten gelmeliyiz. Dört Yaşındaki Çocukların Gelişimleri Dört yaşındaki çocukların güzel sözlerini ve doğru davranışlarını takdir etmeliyiz. Bu dönemde çocuklara sevecen, olumlu, sabırlı ve hoş görüşlü davranmalıyız. Dört yaşındaki çocuğun bu sendrom dönemini atlatması çok sabır ve emek ister.

Dört Yaşındaki Çocukların Psikolojisi Nasıl Olur?

Dört yaşındaki çocukların psikolojisi birbirlerine çok yakın olur. Bu yaştaki çocukların bağımsız ve kendi başlarında hareket etmek isterler. Ayrıca inatçı olurlar ve kendi yaşıtlarını taklit ederler. Dört yaşındaki çocuklar oyuncaklarını paylaşır ve değişik oyunlar oynarlar. Genel olarak bu çocuklar çok meraklıdırlar, kızgın, sürekli soru sorarlar ve saldırgan olabilirler. Dört yaşındaki çocuklar anaokuluna gitmeye hazırdır ve kuralları öğrenebilecek kapasite dedirler.

Bu yaştaki çocuklar büyüklerine karşı çıkabilir, kötü söz kullanabilir ve ailenin söylediklerini eleştirebilirler. Dört yaşındaki çocuklar hayali arkadaşlar edinebilirler. Ayrıca fikirlerini ve duygularını bu hayali arkadaşlarını aracı olarak kullanabilirler.

Dört Yaşındaki Çocukların Gelişimleri Özellikle canavarlar, hayaletler ve diğer bazı olumsuzluklar bu dönemde yaşamlarına girebilir. Bunun yanında genel olarak erkek çocukların hormonlarında çok büyük oranda artış olur. Bu nedenle bu dönemde çocuklarda saldırganlık ve öfke olur.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir