Doğum Sonrası Gelişmeler

Doğum Sonrası Gelişmeler | Doğun sonrası dünyaya gelen çocuğun, zihinsel, sosyal, duygusal, kişilik ve psikolojik gelişimi çok önemlidir. Bununda gerçekleşmesi için, çocuğun sevgi dolu ve sıcak bir ortamda yetiştirilmesi gerekir.

Doğum Sonrası Gelişmeler

Genellikle çocuğa ve bebeğe bu istenilen sevgi ile dolu ortamı oluşturacak olan önemli yer ailedir. Çocukların gelişimi, bakımı, beslenmesi ve eğitimi ailede başlar. Doğum Sonrası Gelişmeler Ailenin temelini anne ve babalar meydana getirirler. Anne ve babanın sağlığı ne kadar iyi olursa, bebeğin gelişimi ve psikolojisi o kadar iyi olacaktır.

Doğum Sonrası Annenin Sağlığı ve Önemi

Ülkemizde, aile toplumun en küçük ancak en sağlam kısmını meydana getirir.  Bir ailenin varlığı ve sürekliliği doğumla sağlanmaktadır. Bu nedenle doğum sonrası meydana gelebilecek bazı olumsuzlukların önüne geçmek gerekir. Doğum sonrası meydana gelebilecek olumsuzlukların başında annenin durumudur.

Bu durumların başında bebeğin doğumundan kırk günlük oluncaya kadar geçen süredir. Bu süre hem anne hem de bebek için çok önemlidir.  Doğum Sonrası Gelişmeler Annenin loğusalık dönemi çok önemlidir.  Anne ve bebeği bu özel süreçte yalnız bırakılmamalı, yatak odalarında mutlaka lamba yakılmalıdır. Çocuğun kırklama yıkayış önemlidir.

Anneye bu yıkama esnasında mutlaka diğer aile fertleri de yardımcı olmalıdırlar. Ayrıca aileye katılan bir çocuk; anne ve babayı sevindirmektedir.  Doğum Sonrası Gelişmeler Bebek, anne ve babanın soyu ve devamı için önemlidir. Bunun yanında bu dönemde anneye mümkün ise hiç iş yaptırılmamalıdır. Anne sütü bebek için çok önemli olduğundan annenin giyinmesine, yemesine içmesine, yürümesine ve dinlenmesine çok dikkat edilmelidir.

Doğum Sonrası Annelerin Depresyonu

Her anne adayı için çocuk sahibi olabilmek mutluluk veren bir olaydır. Yalnız anneler doğumdan sonra hüzün ve kaygı hissedebilirler. Bu nedenle annelerde genellikle doğum sonrası depresyon ve psikoz görülebilir.

Annelerde depresyon genellikle evlilikle ilgili sorunlar, annelik rolü için hazırlıksız olma, istenmeyen gebelik, sosyal desteğin eksikliği,  doğum korkuları ve geçmişteki ruhsal sıkıntılardan kaynaklanabilir. Doğum Sonrası Gelişmeler  Annelerde doğumla birlikte değişen roller ve çocuk bakımı ruhsal problemlerin ortaya çıkmasını artırabilir.

Doğum Sonrası Annelerin Depresyonun Nedenleri

Annelerde doğumla birlikte değişen durumlar ve çocukların ihtiyaçları psikolojik problemlerin meydana gelmesini artırabilir. Özellikle evlilik ilişkilerinde sorunlu olan annelerin doğum sonrası depresif olma riski çok yüksektir.

Genellikle annelerde aşırı yorgunluk, duyarsızlık, enerji eksikliği, şiddetli hüzün, bedensel yakınmalar ve boşluk duygusu ortaya çıkabilir. Doğum Sonrası Gelişmeler Ayrıca annenin uykusuyla ilgili endişeleri, bebeğe zarar verme korkusu, keyif veren etkinliklerden uzak durma ve ailelerden uzak durması duygusu gelir.

Bunların yanında depresyonlu annelerin, çocukların beslenmesiyle, çocuklarını yeterince sevmedikleriyle, ilgilenmek istememe ve çocukları öldürmek istemeyle ilgili duygulara girmesi. Bu şeklide hasta olan anneler, yerinde duramama, bellek zayıflığı, uykusuzluk, sıkıntı, kendiliğinden ağlamalar, panik atak, sinirlilik, bunaltı, kilo kaybı, endişe, iştahsızlık ve psikomotor hareketlilikte artış gözlenebilir.

Doğun yapan kadınlar mutlu olmaları gerekirken suçluluk duygusu ve istek kaybı yaşayabilirler. Ayrıca erken gebe kalan, geçmişte depresyon öyküsü olan ve daha önceki doğumunda depresyon yaşayan annelerde depresyon riski her zaman beklenebilir.

Doğum Sonrası Annelerin Depresyondan Kurtulması

Doğum sonrası annelerin duygusal değişimlerinin nedenleri kesin olarak bilinmemektedir. Bu durum ortaya çıktığında, çocuk uyuduğunda uyuyarak, aile fertlerinden yardım alarak, istirahat ederek, dışarı çıkıp yürüyüş yaparak ve düş alarak anne rahatlamalıdır. Annenin depresyonlu durumdan kurtulması için, çok iyi sosyal destek gerekebilir.

Genellikle bu dönemde anneler çok uyuma, dengeli beslenme, dinlenme ve sağlığına kavuşma çalışmalıdır. Anneler bir taraftan ailenin yemeğini hazırlamak, çocuğa bakmak ve bir taraftan da ev işlerini yapması gerekebilir.

Bu dönmede anneye aile fertleri yardımcı olmalıdır. Doğum sonrası annelere mutlaka sosyal destek sağlanmalıdır. Doğum Sonrası Gelişmeler Anneye ilk desteği vermesi gerekin ise, aileden baba olmalıdır. Ayrıca annenin en çok güvendiği anneanne, babaanne, teyze ve halalarda bu problemli dönemin geçişinde yardımcı olmalıdırlar.

Doğum Sonrası Annelerin Depresyona Girmemesi İçin Alınması Gereken Tedbirler

Doğum sonrası annelerin böyle bir hastalıkla karşılaşmamaları için mutlaka anne ile ilgili detaylı bir araştırma gerekebilir. Mutlaka ailede psikiyatrik hastalık sorgu yapılmalıdır. Ailede böyle bulgu ve emare tespit edilmiş ise bu konuda daha dikkatli davranılmalıdır.

Annenin kafasında oluşması muhtemel endişeler değerlendirilmeli ve mutlaka gerekli öneriler yapılmalıdır.  Annelere mutlaka sosyal destek sağlanmalıdır. Anneye yapılacak inceleme ve tetkiklerin sonuçları dikkatli incelenmelidir.

Annenin doğumun yapması süreci uzun ve zor olmamalıdır. Bu nedenle gerekli her türlü önlemler zamanında alınmalıdır. Doğum Sonrası Gelişmeler Ayrıca doktorun vereceği bilgiler dikkate alınmalıdır. Annelerin daha önceki doğumlarında bir problemle karşılaşmışlar sa aynı problemle karşılaşmamak için hastaya önceden destek sağlanmalıdır. Özellikle annede oluşabilecek korku ve endişeleri azalmak için gerekli önlemleri almalıyız.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir