Çocuklarda Tuvalet ve Temizlik

Çocuklarda Tuvalet ve Temizlik | Çocukların sağlıklı yaşaması ve sosyalleşmesini sağlayan süreçlerden biride tuvalet temizliğidir.

Çocuklarda Tuvalet ve Temizlik

Çocukların tuvalet temizliği ve hijyen olması belli kuralları öğrenmesinin bir sonucudur. Çocukların hem tuvalet sonrası hem de tuvalet temizliğini öğrenmesi yeterli eğitim sonunda gerçekleşebilir. Çünkü işin başı düzenli ve sağlıklı bilgi önem arz eder.

Bebeklerde Tuvalet Temizliği

Bebeklerde tuvalet temizliği genel olarak deneterek ve uygulamalar yaptırarak yardımcı olunmalıdır. Çünkü tuvalet kağıdı ile diğer temizlik malzemelerinin kullanımı süreci en güzel şekilde anlatılmalıdır. Şayet zamanı geçin bazı alışkanlıkları kazandırmak çok zor olur.

Ayrıca tuvalet temizliği, kullanımı ve hijyen olması da önemlidir. Çocukların tuvalet içinde bulunan ve kullanılan araç-gereçlerin temiz bırakılması ve korunması konusu hakkında da bilgi verilmelidir. Bebekler tuvalet çıkışı sonrasında da el ve ayak temizliğine çok dikkat etmeleri gerekir. Çocuklara bu konunun önemi ve nedenleri hakkında da bilgi verilmelidir.

Bebeklerde Tuvalet Eğitimi

Çocuklar tuvaletten sonra doğru el yıkamanın nasıl olacağı hakkında mutlaka bilgi verilmelidir. Ayraca el yıkananın nedeni bebeklere aktarılmalıdır.Çocuklarda Tuvalet ve Temizlik Temiz ve hijyen bir tuvaletin önemi açıklanmalıdır. Bu konuları kapsayan eğitimler hem uygula ve hem de görsel olarak izah edilmelidir.

Bebeklerinize siz yalnız yardımcı olacaksınız ve başaracaksınız. Tuvalet eğitiminin doğru zamanda başlanması başarı oranını yükseltiyor. Eğitim dönemi hem bebek, hem de anne-baba açısından kolay değildir. Ancak sabır ve metanetli bir şekilde bu sürece devam etmeliyiz. Çocuk eğitimi uzun ve zaman alan bir süreç olup eğitimden ayrılmamalıyız.

Bebeklerde Tuvalet Hazırlığı Zamanının Belirlenmesi

Bebeklerde tuvalet eğitimini belirleyen gösterge bebeğin hareketleridir. Bebek en az birkaç kelime konuşarak bunu göstermesi veya ifade etmesi gerekir. Bebeklerin bu işaretleri tuvalet eğitimleri için hazır olduklarını gösterir. Bebekler kaka veya çiş yaptığı zaman veya öncesinden yaptıkları hareketler çok önem arz eder.

Ayrıca bebeklerin tuvalette karşı ilgisinin artması bebeklerin tuvalet için hazır olduğunu gösterir. Bebeklere tuvalet eğitiminin kazandırılması bir fizyolojik gelişim sürecinin sonucudur. Bebekler yavaş yavaş kendini tanımaya başlarlar.

Genel olarak bu tanıma davranış, psikolojik ve fiziksel olarak kendisini gösterir. Bebeklerde bu tanıma 20-52 ay arası en uygun olduğu aylardır. Fakat bu fiziksel ve duygusal gelişim her bebek için farklı olabilir.

Bebeklerde Tuvaleti Tanıma ve Lazımlık Kullanımı

Bebeklerde eğitim aşamalarından biride tuvaleti tanıtma sürecidir. Bu konu ile ilgili bir hazırlık dönemi vardır. Bu nedenle bebekle birlikte temiz bir tuvalete gitmek, gerekirse kakayı göstermektir. Bebekler için tuvaletin korkulacak bir yer olmadığını anlatılmak gerekir.

Bebekler mümkünse kendi yaşıtlarıyla tuvalete gitmeleri ve bir gösteri yapılarak olay izah edilmelidir. Çocuklarda Tuvalet ve Temizlik Eğer yaşıtları yoksa erkek bebekler baba, kız bebekler de anneleri ile tuvalete giderek kullanımı öğrenmelidirler.

Bebeklerde bir diğer hazırlık dönemi de lazımlık seçimi ve kullanım alışkanlığıdır. Genel olarak bu çeşit malzemeler alınırken mümkün ise bebekler ile beraber yapılır ise daha doğru olur. Çünkü bebek bunu oyuncakları ile eşleştirerek daha kolay kullanır. Ayrıca bebeğin boyuna da uygun olması nedeni ile rahat kullanır.

Bebeklerde tuvalet eğitimine karar veren ebe beyinler bebeklerini düzenli takip ederek tuvalete götürmeleri gerekir. Ayrıca bebeklerin hangi sıklıkla tuvalete gittiklerini belirlemesi de önem taşıyor.

Çocuklarda Tuvalet ve Temizlik Bebeğin kendisine güven hissi oluşması için bebeğim altının belli süre açık kalması gerekir. Bu süreçte yaşanabilecek olumsuzluklara karşı bebeğe çok anlayışlı, sakın ve sabırlı olmak gerekir. Genel olarak bu uygulamalar gece ve günüz de devam edilmelidir.

Bebek eğer uyuyorsa belli saat aralığında uyandırarak tuvalet ihtiyacı giderilmelidir. Bebeklerde tuvalet kullanım süreci bazen birkaç ay ile birkaç yıl da sürebilir. Ancak bu sürenin uzaması ebe beyinleri bazen hayal kırıklığı yaşayarak olumsuz tepkisi söz konusu olabilir.

Bu nedenler anne-babalar daha sabırlı, anlayışlı ve hoşgörülü olmalıdırlar. Bütün bu olumsuz gelişmeler karşı anne-babalar anlayışlı ve duyarlı olmalıdırlar.

Bebeklere Tuvaletlerin Hijyen Kullanımı ve Tuvalet Kullanımının Özendirilmesi

Bebeklerde tuvalet eğitimi yanında temizlik ve hijyen kullanım da kazandırılmalıdır. Bebeklerde tuvalet sonrası yapılması gereken her türlü temizlik öğretilmeli ve özendirilmelidir. Bebeklerin tuvaleti nasıl temizleyeceklerini ve diğer yapılması gereken her türlü temizlik iyi izah edilmelidir.

Ayrıca temizlik araç ve gereçlerin temizliği ve kullanımı iyi izah edilerek kullanımı özendirilmelidir. Bebekler genel olarak sifon çekme, tuvalet kağıdı kullanımı ve diğer araçların kullanımını öğrenmelidirler. Ayrıca bebekler tuvaletten sonra el ve ayak temizliğini dikkat etmelidir.

Bebeklerin özellikle ellerini yıkamaları ve hijyen olmalarına dikkat etmeliyiz. Ayrıca temizlik malzemelerinin renkli olması ve elleri yıkarken rahat kullanılabilmelidir. Bebeklerin tuvalet kullanımı sırasında zaman zaman meydana gelebilecek kazalardan dolayı kızmamak ve azarlamamak lazımdır.

Ayrıca gerekirse bebeklere düzenli tuvalet kullanımından dolayı ödül vermeliyiz. Bunun yanında bebeklerin tuvalet kullanımı esnasında rahat kullanabileceği araç ve gereçler seçilmelidir. Özellikle kullanımı kolay ve rahat olan malzemeler tercih edilmelidir. Bunun yanında yüz ve göz yıkamak için kullanılacak sabunların gözleri yakmayacak özellik de olması gerekir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir