Çocuklarda Tırnak Bakımı

Çocuklarda Tırnak Bakımı | Yeni Dünyaya gelen bebeklerin tırnakları ilk günlerde oldukça yumuşaktır. Çocukların tırnakları tahmin edilenden daha hızlı uzar ve çok yumuşak olmalarına rağmen oldukça çok keskindir. Yeni dünyaya gelen çocukların elleri devamlı yüz ve ağız bölgesindedir.  Bu nedenle tırnakları çok keskin olduğu için ellerini hareket ettirirken hem kendisini hem de çevresinde bulunan annesini çizme tehlikesi vardır.

Çocuklarda Tırnak Bakımı

Birçok çocuğun bunu yapmaması için ya tırnakları çok kısa kesilir ya da elleri bağlanmalı veya eldiven takılır. Çocukların eldiveni ara sıra çıkartılarak eller havalandırılmalıdır. Sürekli hareket yapan bir çocuğun tırnaklarını kesmek çok kolay değildir. Çünkü çok hassas olan cildini tırnak makasına kaptırma riski çok yüksektir. Yenidünyaya gelen bebeğin el tırnakları az 5-6 günde bir kez, ayak tırnakları en az 20 günde bir kez kesilmelidir.

Çünkü hem kendisine hem de başkasına zarar verebilir. Genel olarak çocukları ayak ve el tırnakları banyodan sonra kesilmelidir. Çünkü o zaman yumuşayan tırnaklar daha kolay kesilebilir. Şayet çocuk çok huysuzluk yapıyorsa uyurken kesilmesi daha doğru olur. Ayrıca anne başkasından yardım alarak da bebeğin tırnaklarını kesebilir.

Çocuğun Tırnak Kesme Makası

Çocukları tırnak kesme makası özel bir şekilde olmalıdır. Çocuklarımız için özenle çok iyi ve kalite bir makas seçmeliyiz. Ayrıca çocuklar için seçilecek bu makaslar özel tasarlanmış olmalıdır. Çocukların tırnak makasının uçları sivri olmamalı ve çok güvenilir olmalıdır.

Çocukların tırnakları kesilirken bir kana veya yaralanma olursa tırnak kesme işi sonlandırılmalı ve kesilen yere temiz pamuk veya temiz bez konularak kanama durdurulmalıdır. Genel olarak tırnaklar kısa kesilmelidir. Çocukların el tırnakları kadar ayak tırnaklarının kesilmesi de önemlidir.

El tırnakları ile ayak tırnakları belli zaman aralıklarında kesilmelidir. Genellikle el tırnakları haftada en az iki kez, ayak tırnakları ise ayda en az üç kez kesilmelidir. Çocukların tırnakları genel olarak düz kesilmelidir. Şayet düz kesilmese deriye tırnak batabilir. Ayrıca tırnak yüzeylerinin sivri kalan kısmı mutlaka düzeltilmelidir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir