Çocuklarda Diş Bakımı

Çocuklarda Diş Bakımı | Çocuklar için dişlerin bakımı çok önemlidir. Bunun için çocuklar dişlerine düzenli bakmalıdırlar.

Çocuklarda Diş Bakımı

Çocuklar dişlerini belirli aralıklarda fırçalamalı ve temiz tutmalıdır.

Çocuklarda Süt Dişi

Çocuklar süt dişlerine iyi bakmalıdırlar. Her ne kadar düşecek olsalar da süt dişlerini korumalıyız. Çünkü süt dişlerini çocuklar yiyecekleri ısırmasında ve çiğnemesinde kullanmaktadır.  Ayrıca süt dişleri daha iyi konuşmada da önemli rol oynarlar. Çocukların süt dişleri daha sonra oluşacak kalıcı dişlere yer ayırırlar.

Ayrıca kalıcı dişlerin doğru yerlere yerleşmeleri için konum tutarlar. Bebeklerin sütleri dişleri çıkmadan önce, bebeklerin diş etleri için özel geliştirilmiş diş eti masaj kremi, çok temiz ve hijyenik nemli gazlı bez ya da temiz ıslak bezle zaman zaman temizlemeliyiz. Bebeklerin süt dişleri çıktıktan sonra, çok yumuşak kıllı temiz diş fırçası ve hijyenik suyla günde birkaç kez fırçalamalıyız.

Süt dişlerinin alt köklerinde yetişkin diş kökleri bulunur. Çocuklarda Diş Bakımı önemlidir. Çocukların süt dişleri ne kadar sağlıklı ise kalıcı dişlerde o kadar sağlıklı ve sağlam olarak çıkacaktır. Bundan dolayı çocuklarımızı düzenli bir şekilde diş hekimlerince muayyene edilmesini sağlamalıyız. Eğer çocukların süt dişlerinde çürük veya başka problemler varsa hemen önlemini almalı ve tedavilerini yaptırmalıyız. Kalıcı dişler çocuğumuzun ağzında bir ömür boyu kalacak bunu unutmamalıyız.

Çocukların Dişlerini Koruyalım

Çocukların diş çürümesinin başlıca nedenleri yenilen çeşitli yiyeceklerdir. Bunların başında, kraker, cips, şekerli içecekler ve nişastalı yiyeceklerdir. Ayrıca çocuklar uyurken biberonun ile süt veya sütlü içecekler verilmemelidir. Çünkü çocukların bu şekilde uyumaları dişlerinin çürümesine neden olur. Çocuklar şekerli ve çikolatalı yiyeceklerden uzak tutulmalı ve bu çeşit yiyeceklerden sonra mutlaka dişlerini fırçalamalıdırlar. Çocukların için gerekirse diş röntgeni ve dişlerin yüzeylerine koruyucu cila kullanılmalıdır.

Çocuklar İçin Diş Fırçası Kullanımı

Çocuklar 2-3 yaşına girdikleri zaman diş fırçası ve diş macunun kullanabilirler. Ancak diş macununu çok az kullanınız. Çünkü yanlışlıkla macunu yutabilir. Ayrıca kullanılacak fırçada çok yumuşak kıllı olmalıdır. Şayet çocuk tükürmeyi öğrenirse flüorür diş macunu kullanılabilir. Çocuklar 7-8 yaşına kadar dişlerini tek başına düzenli ve düzgün fırçalamaz Bu nedenle anne ve babaların yardımcı olmaları gerekebilir.

Çocuklar İçin Diş Fırçası

Fırça çeşitleri çok farklılık gösterir. Genel olarak doğal ve yapay fırça çeşitleri bulunur. Doğal fırçalar kolay deforme olurlar. Ancak yapay fırçalar daha fazla dayanıklı ve elastiki olabilirler. İyi bir diş fırçası ağzımızın yer yerine düzgün ulaşabilen ve orta sertlik de olanıdır. Ancak çocukları diş fırçalarının kılları yumuşak olmalıdır. Diş fırçası kullanımı kolay ve ele rahatlık vermelidir.

Çocuklarda Süt Dişlerinin Düşmesi Süreci

Genel olarak çocuklarda 6 ile 7 yaşından itibaren süt dişleri dökülmeye başlar. Şayet süt dişleri daha önce veya daha sonra dökülmeye başlarsa bilgi almak için hekimimize başvurmalıyız. Ancak dişlerin dökülmesi sırasında çocuklarda bir takım psikolojik sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bunları dikkate alarak çocuklara karşı daha duyarlı olmalıyız.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir