Çocuk ve Oyun

Çocuk ve Oyun | Çocukluk veya çocukluk dönemi birçok eğitimci ve sosyolog tarafından farklı şekilde tanımlanmaktadır. Bütün insanlar belirli bir döneme kadar kendine has davranış şekli taşırlar. Bu özel dönem çocukluk dönemidir. Bu zamana kadar küçük çocuk, yetişmemiş çocuk ya da yavru olarak tanımlanan çocuk anlayışının farklı olduğu günümüz dünyasında yeni anlaşılmıştır.

Çocuk ve Oyun

Günümüze kadar çocuk kavramı hak ettiği yeri bulamamıştır. Eğitim dünyasında bu zamana kadar, çocuk denince olumsuz bir durum akla geliyordu. Günümüz dünyasında olumsuz imaj yavaş yavaş değişmekte ve çocuklar hak ettiği değeri yeni yeni alma imkânına kavuşmaktadır.

Bu durum çok kolay olamamış ve uzun uğraş ve emeklerle mümkün olmuştur. Günümüz dünyasında çocukların en önemli problemi çocukların çocukluklarını yeterince yaşayamıyor olmasıdır. Çocuklar çocukluklarını yeterince yaşayamıyorlar.

Çocuklar İçin Oyun ve Oyuncak

Çocuklar için oyun ve oyuncak kavramı arasında bağlantı herkesçe kabul edilen bir olgudur. Oyun denince hemen aklımıza çocuk, çocuk denince hemen her zaman aklımıza oyun gelir. Genellikle oyun çocukların enerjilerini atacakları en etkili yol olarak otoriterler tarafından kabul edilir.

Ayrıca çocuklar oyunla öğrenirler, eğlenirler, stres atarlar, çok çalışırlar ve moral motivasyon kazanırlar. Çocuklar bazen büyüklerini de oyuna katmak isterler. Büyükler ile oynarlarken çok zevk alırlar ve heyecanlanırlar. Birde oyunu kazanırlarsa değmeyin zevklerine diyebiliriz.

Çocuklar İçin Sanat ve Spor

Genel anlamda sanat ve daha dar anlamda resim çocuklar için önem arz eder. Çocukların deşarj olmaları içinde spora ve oyuna yönlendirilmelidir. Çocuklar gelişimleri için sanatsal ve sportif aktivitelere katılmalıdır. Çocukların ruhsal ve zihinsel gelişimini sağlayacak en önemli uğraşı alanları arasında resim ve çeşitli sanatsal çalışmalar gelir.

Genel olarak çocukların araştırma, taklit, özgür düşünme ve kendini ifada etme becerisinin gelişimine destek sağlar. Sanatın bir kolu olan resim çocuğun birçok yönden gelişmesini sağlar. Resim ve el yazısı çocukların el ve kol kaslarının güçlenmesine yardımcı olur.

Spor çocukların vücut gelişimine ve toplumla kaynaşmasına yardımcı olur. Sporun birçok yararları vardır. Genel olarak ayak ve bacak kaslarının gelişmene ve sağlıklı olmamıza yardımcı olur. Sanatsal çalışmaların bir diğer önemli alanı ise tiyatrodur. Tiyatro çocukların kitle ve toplum karşısında rahat ve düzgün konuşma becerilerinin gelişmesini sağlar. Bunun yanında heyecanlarını yenmelerini ve rahat olmalarını sağlar.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir