Çocuk ve Çevre

Çocuk ve Çevre | Dünyada gelişmekte olan bütün ülkelerde hemen hemen her yıl 4-6 yaşından küçük 10-15 milyon çocuk beslenme yetersizliği sonucu, çevre kirliliği, yaygın hastalıklar, sağlıksız içme suyu ve diğer birçok nedenden dolayı ölmektedir.

Çocuk ve Çevre

Bu nedenlerden dolayı 4-5 milyon çocuğun da özürlü veya sakat olarak doğmalarına ve bu şekilde yaşamalarına yol açmaktadır. Çocuklar, bebekler ve yaşlılar çevresel atıklara veya çevresel kirliliğe daha çok duyarlı olmaktadırlar. Çocuklarda ve bebeklerde doğumdan sonraki gelişme değişikliği çevresel olaylardan olumsuz etkilenmektedirler.

Bebek ve küçük çocukların anne karnında ve doğumdan sonra çeşitli bulaşıcı hastalıklardan etkilenebilmeleri söz konusudur. Kimyasal ve Biyolojik çevre çocukta çok önemli sağlık problemleri ortaya çıkarır. Günümüzde normal ve sağlıklı bir bebek aşı ile korunabilir. Bu nedenle çocukları hastalıklardan korumak için aşılama yapmalıyız. Bu şeklide bebekleri ve çocukları korumak mümkündür. Çocuklarda bağışıklık sisteminin mutlaka korunmalıdır.

Hekim ve Çocuk

Bebeklerde ve çocuklarda hekim yaklaşımı çok önem arz eder. Doktorun hatalı tanısı veya hatalı tedavi çok önemli sorunlar yaratabilir. Çocukların hastalıkların olumsuz sonuçlarından etkilenme riski çok yüksektir. Özellikle kızamık sonrası zatürree, ishal sonrası su kaybı sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Çocuğun sağlığını tehlikeye koyan bir başka neden de evde beslenen hayvanlardır.  Çocukların mutlaka evcil hayvanlardan uzak tutulmalıdır.  Bütün evcil hayvanların düzenli bir şekilde veteriner denetiminde geçmesi gerekir. Eğer bunlar sağlanamıyorsa evde hayvan beslenmemelidir.

Çevresine zarar vermeyen sürdürülebilir bir kalkınma günümüz çocuklar açısından çok önemlidir. İLO ve Birleşmiş Milletler nüfus bölümü ise 15 yaşına kadar herkesi çocuk saymaktadır. Dünya genelinde yaklaşık 1,8 milyar çocuk bulunmaktadır.

Dünyamızda gelişmekte olan ülkelerde çocukların genel nüfusa oranı gelişmiş ülkelere göre daha fazladır. Gençler ve çocuklar çevresel şartlara karşı büyüklere göre daha çok duyarlıdır. Bebeklerin ve çocukların bedensel, ruhsal ve zihinsel gelişimleri devam etmektedir. Çocuklarda ve bebeklerde çevresel etmenlerin kalıcı zarar verebilme riski oldukça fazladır.

Bebek ve çocuklarla ilgili yapılacak değerlendirmelerde anne ve babalar çevrenin olumsuz etkilerini dikkate almaları gerekebilir. Kimyasal ve Biyolojik çevrenin önemi bebek, çocuk, yaşlı ve yatalaklar açısından çok fazla önem arz eder. Bebeğin doğum öncesi çevresi kendi annesin vücudu ve annesinin rahimdir. Bebeğin doğum ağırlığı annenin beslenmesine bağlıdır. Çocuk eğer anne dengeli beslemiş ise doğum ağırlığı olur.

Çevresel Sorunlar ve Çocuk

Annelerin beslenme sırasında yedikleri yiyeceklerde Kurşun, Cıva, Gümüş, Kadmiyum gibi ağır metaller; annelerde düşük, ölü doğum, yenidoğan ölümü gibi birçok problemlerin meydana gelmesine neden olmaktadır. Hamile annenin içtiği sigaraya bağlı olarak bebeğin yüksek düzeyde nikotin, hidrojen siyanür, karbonmonoksit ve diğer birçok zararlı kimyasallar bebeğin sağlığına zarar vermektedir.

Özellikle bebekte anne karnında kine oranla çok daha fazla oranda cıva miktarı tespit edilmiştir. Çocukların doğumdan sonraki çevre ise annesiyle birlikte yaşadığı kapalı ev ortamdır. Çocukları yetersiz havalandırma ve aşırı kalabalık olumsuz etkilemektedir. Anne ve baba sigara içiyorsa çocuk genellikle bronşit veya zatürre vakaları görülmektedir. Bebek ve çocukların çeşitli organ ve dokular tam olarak gelişmemiştir.

Bundan dolayı kimyasallara karşı çok daha az dirençlidirler. Bebeklerin ve çocukların dış ortamı asit yağmurları, hava kirliliği, su kirliliği,  kimyasal kirlenme ve biyolojik kirlenme olup bunlardan olumsuz etkilenmektedir. Çocuklar için, temiz suların ve yeşil alanların yaygınlaştırılması gerekir. Bu nedenle Uluslararası anlaşmalar ve çevre denetimi önemli arz eder.

 

 

 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir