Çocuk Hakları

Çocuk Hakları | Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 yılında kabul edilen bir sözleşme vardır. Bu sözleşmeye Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’ adı verilmektedir. Bu anlaşmanın imzalanmasının üzerinden çok uzun yıl geçmiştir.

Çocuk Hakları

Ancak çocukların yaşama, gelişme, korunma ve katılım hakkı gibi haklarını güvence altına alan anlaşma istenilen hedefe ulaşamamıştır. Bu anlaşmaya rağmen halen çocukların sağlıklı ve verimli gelişimini temin etmeyi amaçlayan sözleşmeden istenilen sonuç alınamamıştır.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu

Anlaşmanın üzerinden geçen uzun yıllara rağmen, ne yazık ki dünya çocuklarının hakları korunamamakta ve sıkıntıları kesintisiz biçimde devam etmektedir.  Dünya çocuklarının gerek ekonomik, gerek insani,  gerek sosyal, gerek kültürel ve gerekse siyasi haklarını teminat altına alınamamıştır.

Çocuklara Yardım Fonu

Dünya Çocuk Hakları Günü vesilesiyle Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) açıkladığı verilerin hiç de iyi olmadığı ortadadır. Genel olarak vahım olan bu tablo bu durumu ortaya koymaktadır.  Dünya genelinde birçok çocuk yoksulluk içinde yaşıyor. Birçoğu okula hiç gidemiyor. Ayrıca çeşitli şekillerde şiddet mağduru oluyor.

Bunun yanında dünya genelinde çocuklar çok kötü şartlarda yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Birçok veri dünya çocuklarının aşırı yoksulluk içinde yaşadıklarını gösteriyor. Ayrıca dünyada var olan gelir adaletsizliğine yol açan küresel güçler bunun sorumlusudur.

Dünya çocuklarının, şiddet, sömürü ve istismara karşı korunma hakları vardır. Ayrıca çocukların özel yaşam, onur ve saygınlıklarının korunması gerekir. Dünyada var olan çatışma, şiddet, yoksulluk,  savaş, açlık,  göç, yokluk, sağlık gibi insanlığı tehdit eden en önemli olaylardan en fazla çocuklar etkilenmektedir.

Dünya çocukları

Dünya çocuklarının başka bir yaşam alanı yoktur. Bütün insanlarda merhamet duyguları geliştirilmeli ve çocuklara merhametli yaklaşmalıyız. Dünya genelinde meydana gelen savaşların sonucunda evlerinden yurtlarından olan yaşam alanı bulmak için çaba gösteren insanların yani sığınmacıların korunması için gerekli önlemler alınmalıdır.

İnsanlık çocuklarına sahip çıkmalıdır.  Dünya bu konuda üzerine düşen sorumluluğun idrakine varmalı ve birlik içinde bu sorunu en kısa zaman içinde çözmelidir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu bu konu ile en kısa zaman içinde yeni kararlar alarak ivedilikle uygulamaya koymalıdır. Yoksa geleceğimiz hiç de iyi görünmemektedir. Geleceğimiz olan çocuklara sahip çıkmalıyız.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir