Bebeklerin Uyuma Yeri

Bebeklerin Uyuma Yeri |  Yeni doğan bebeler yaklaşık 5-7 aya kadar annelerinin yanında yatarlar. Daha sonra bebek yatağına ihtiyaç duyulur. Bu nedenle, bebeklerin iyi uyumaları için yatak seçimi çok önemlidir.

Bebeklerin Uyuma Yeri

Bebekler uyku alışkanlığı kazandığı evrelerde anne-babanın yatak seçimlerinde çok özenli olmalıdırlar. Bebeklik döneminin en önemli etkeni kaliteli bir uyku düzeni yer alır. Buna da belirleyen en önemli unsur ise iyi bir yatağın kullanılmasıdır.

Bebekler için Yatak Seçimi

Bebeklerin uyuduğunda dinç bir şekilde uyanması uykusunu iyi alması gerekir. Bebekler her yerde uyuyabilir düşüncesi doğru değildir. Bu çok yanlış bir düşüncedir. Bebeklerin iyi bir uyku geçirmesi için yatağının mutlaka doğru seçilmesi gerekir. Bebeklerde yatak seçimi yaparken, bebeğin yaşı göz önünde bulundurulmalıdır.

Bebeklerin Uyuma Yeri Yatak seçimi bebeklerin göstereceği fiziksel gelişim dikkate alarak yapmalıdır. Bebeklerin yataktan düşme ihtimallerini aklımızdan çıkarmamalıyız. Çocukların yataklarının yüksek olmamasına dikkat etmeliyiz. Bebekler için seçilecek yatağın vücudun şeklini alabilen ortopedik olmasına dikkat etmeliyiz. Ortopedik yatakların en önemli özelliği kas ve omurga sistemini olumlu yönde desteklemesidir.

Ayrıca bebeklerin rahat bir uyku uyumalarını da sağlamaktadır. Çocuklar çok hızlı bir şekilde büyümekte ve gelişim göstermektedir. Buna bağlı olarak da çocukların omurilik, iskele sistemi ve kafatası sistemi çok hızlı gelişim göstermektedir. Çocukları hızlı büyümesinden dolayı zaman zaman kas ağrıları olmaktadır.

Ayrıca kol, bacaklarda ve eklemlerde de bir takım sorunlar yaşanabilmektedir. Bu nedenle yatak seçiminde çocukların bu sorunlarını da dikkate alarak yapmalıyız. Dünyada hızla gelişen yatak teknolojisini de bu konuyu dikkate alarak yatak üretmelidir. Hem düzgün bir uyku hem de iskelet sistemi ile omuriliğin sağlığını düşünen bir yatak planlamalıdır.

Bebekler İçin Yastık Seçimi

Bebek için yastık alırken yatağın konforuna, genişliğine ve güvenliğine azami ölçüde dikkat göstermeliyiz. Bebeğin yastıkta rahat edebilmesi için yastığın standartlara uygun olması gerekir. Bebek yastığı ortopedi standartlarına uygun olmalıdır. Bebek yastığı için bu husus çok önemlidir.

Bebekler İçin Yorgan Seçimi

Çocuklar vücut ısılarını düzenleyemezler. Genellikle yün yorganları, kaz tüyü yorganları ve elyaf yorganları terledikleri için üstlerinden atarlar. Yorgansız kalan çocuklar üşüyerek uyanırlar. Bundan dolayı uykuları bölünür ve düzgün uyuyamazlar. Ayrıca anne-babaları da çocukları örtmek için uyanırlar ve uykuları birkaç kez bölünür.

Bebeklerin Uyuma Yeri Çocuklar için en uygun olan yorgan tipi ipek yorgan olup çok pahalı olduğundan birçok ailelerinin alma imkânı yoktur. İpek yorgan,  genel olarak nefes alan, eşsiz hava geçirgen yapısıyla çocuğun uyurken vücut sıcaklığınızı düzenleyerek,  uyku kalitesini en üst seviyede çıkarır. İpek yorgan ayrıca termostatik özelliği ile çok olan nemi dışarıya atar ve doğal bir termostat görevi yapar. Ayrıca ipek yorgan yazın serin ve kışında sıcak tutan özelliktedir. İpek yorgan çok özel bir çalışmanın ürünüdür.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir