Bebeklerde Yaşam Alanı

Bebeklerde Yaşam Alanı | Çocuklar, çok hassas bir bünyeye sahip olmaları nedeni ile, dış ortamda bulunan bakteri ve mikroplardan olumsuz etkilenir.

Bebeklerde Yaşam Alanı

Çocuk odalarının iyi şekilde temizlenmesi çocukların sağlığı açısından çok önemlidir.

Bebek Oyuncaklarının Temizliği

Çocuk odaları en çok oyuncak ve eşya barındıran yerlerdir. Bu nedenle çocuk odaları, mikrop ve bakterilerin yayılması için en elverişli yerlerdir. Çocuklarda bağışıklık sistemi henüz tam olarak gelişmemiş olduğundan çocuklar hastalıklara karşı savunmasızdır.

Çocuklar için sağlıklı bir ortam çok önemlidir. Bebeklerde Yaşam Alanı Bu nedenle çocuk odalarında düzenli ve doğru temizlik yapılmalıdır. Çocuk odalarının temizliği için kullanılan maddeler çocuklara zarar vermemelidir. Ayrıca temizlik sırasında çocuklar oda içinde bulundurulmamalıdır. Temizlik maddelerinin kokusu rahatsızlık vermemelidir. Ayrıca kullanılan maddelerin alerjik durumlara neden olmamalıdır. Genellikle doğal olan temizlik maddeleri kullanılmalıdır.

Bebek Odasının Zemin Temizliği

Çocuklar, genel olarak hareketlenme ve emekleme evrelerinde, genellikle zemin, kilim ve halı üzerinde zaman geçirirler. Bundan dolayı, zemin temizliği, çocuk odalarının hijyeni açısından önem taşır. Evlerde genel olarak zemin temizliğinde,  süpürge yapılır.  Ayrıca diğer tüm bölgelerde detaylı bir temizlik yapmanız gerekir.

Bu temizlik de yüzey temizleyici kullanarak süpürge makinesinden kalan tozlarında alınması gerekir. Bunun yanında çocukların oyun alanı olan ve çok miktar da toz ve kiri üzerinde toplayan halı ve kilimlerin de iyice temizlenmesi gerekir. Ayrıca halı ve kilimlerin belli aralıklarda mutlaka temizlenmesi gerekir. Çünkü en çok kir ve toz bunlarda toplanmaktadır. Bu nedenle çocukları sağlığı için düzenli bir şekilde bunların temizlenmesi şarttır.

Çocuk Mobilyalarının Temizliği

Çocuk odasının temizliğinde, mobilyaların temizliği de çok önem arz eder. Bu nedenle yatak başı, gövde ve kenarlarını nemli hijyenik bir bezle iyice silerek tozlardan ve kirden arındırmalıyız. Ayrıca odanın içinde bulunan diğer mobilyalı eşyalarda temizlenmelidir.

Özellikle çocukların ulaşımına fırsat verenlere daha fazla özen göstermeliyiz. Çocuk odasında yer alan masa, sandalye, dolap ve sehpa gibi malzemelerin temizliği düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Çocukları emekleme ve hareketli dönemlerinde bu konuya daha fazla önem vermeliyiz.

Çünkü ortamda bulunan bu malzemeler temiz olmayınca çocukların sağlıklarını olumsuz etkileyebilir. Bu malzemeler nemli ve hijyenik bezlerle düzenli bir şekilde temizlenmeli ve çocukların mikrop kapmaları önlenmelidir. Çünkü çocuklar bu malzemelere temas ederek çeşitli tehlikelerle karşılaşabilir.

Çocuk Odası Kapının Temizliği

Temiz, hijyen ve sağlıklı çocuk odası için, oda içerisindeki eşyalar kadar kapıların temizliği de önem arz eder. Odanın kapısı nemli bez veya doğal içerikli temizlik malzemesi ile temizlenmelidir. Şayet kapının üzerinde toz var ise o tozlar temiz bir bez yardımıyla alınır.

Çocuk Odasını Havalandırmak

Çocuk odaları düzenli ve sürekli olarak havalandırılmalıdır. İyi, güzel ve yeterince havalandırılmayan bir çocuk odası, ne kadar güzel temizlenirse temizlensin, istenen sağlıklı ve hijyen ortamı sağlayamaz. Bunu yanında her türlü temizlik esnasında ortaya çıkan toz ve çeşitli kokular çocukları rahatsız etmektedir.

Bundan dolayı mutlaka zaman zaman çocuk odalarını havalandırmak gerekir. Çünkü temiz hava çocuk odasına girerek kirli havanın dışarıya çıkmasını sağlar ve bu şekilde tozlar dışarıya çıkar. Çocuklar için sağlıklı bir yaşam alanı meydana gelmiş olur. Bundan dolayı pencere camları günün belli zamanlarında açılarak çocuk odalarının havalandırılması gerekir.

 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir