Bebeklerde Güvenlik

Bebeklerde Güvenlik |  Bebeklerin yaramaz ve afacan olması nedeni ile sürekli anne ve babanın kontrolünde olası gerekir. Bebeklerin emekleme ve yeni yürümeye başlaması döneminde sırasında bu kontrol çok daha fazla kendini gösterir. Bebekler bu dönemlerde etrafındakileri tanıma ve anlamaya çalışır. Ayrıca bebeklerin bu dönemde tehlike ve korkma anlayışları yoktur. Çünkü bebeklerde bu dönemde kaza ve olumsuzluk kavramları henüz gelişmemiştir.

Bebeklerde Güvenlik

Bebekler düşme, yuvarlanma ve yüksek bir yerden atlama gibi olayların sonunda meydana gelebilecek olumsuzlukları düşünemediğinden gelişi güzel hareketler yapabilirler. Özellikle evde bulunan balkonlara, pencerelere ve yüksek koltuklara çıkmaya çalışma sonucunda da düşebilirler. Burada bebeklerin çok hareketli olmasının nedeni merak etme ve öğrenme isteğinden kaynaklanır.

Bu hareketlerin sonucunda istenmeyen olumsuzluklar ortaya çıkar ve bebekler zarar görür. Ayrıca bebekler için evde, piknik de, yolda ve bahçede de güvenlik önlemleri almalıyız. Anne ve babanın bir ihmalkârlığı bebek için; sonucunda telafisi çok zor sonuçlar doğurabilir. Anne ve babalar meşgul iseler bebekle ilgilenecek bir aile ferdini mutlaka görevlendir melidirler. Ayrıca bebeklerin piknik alanında düşmemesi veya yuvarlanmaması için de gerekli özen ve dikkat gösterilmelidir. Bu nedenle her durum ve şartta tedbirler almalıyız.

Bebekler İçin Alınması Gereken Önlemler

Bebekler için evde alınması gereken önlemlerin başında bebeğin dokunması veya teması sonunda zarar verebilecek durumlardan korumak gerekir. Ayrıca mutfakta bebekler için alınması gereken önlemlerin başında ateş ile temasın oluşmaması veya sıcak yiyecek ve içeceklerden bebeğin uzak tutulması gerekir. Bebeklerin temizlik maddelerinden uzak tutulması gerekir. Ayrıca elektrik prizlerinden ve kablolarından da uzak tutulması ve bunların ortalıkta bırakılmaması gerekir.

Özellikle prizlerin ya korunaklı olası veya bebeklerin ulaşamayacağı yükseklikte olası gerekir. Ayrıca mutfaktaki araç ve gereklerin üzerinde bebeğin dikkatini çekecek farklı renklerde süs eşyaları konmamalıdır. Çünkü bebeğin dikkatini çeker ve bunları almak için bazı olumsuz hareketler yapabilir.

Bebeklerin dolaştığı yerlerde alıp ağızlarına koyabileceği malzemeler bırakmamalıyız. Çünkü bunları ağızlarına koyarlar ve boğulmaları söz konusu olabilir. Bebekler çok ani hareketlerde bulunabileceklerinden orta yerde veya bebeklerin ulaşabileceği yerde kaynar sıvılar koymamalıyız. Bebeklerden mutfak araç ve gereçlerini uzak tutmalıyız. Çünkü ellerine alabilecekleri mutfak makası, kaşık, kepçe, bıçak veya çatal gibi malzemelerle kendilerine zarar verebilirler.

Bebekler Kazalarını Önlemek İçin Gereken Önlemler

Bebeklerin yatma yeri olan beşiklerin de sağlam ve düşmeye karşı koyabilecek özellik taşımalıdır. Ayrıca beşiğin yanlarında bebek için tehlike yaratacak delikler ve aralıklar olmamalıdır. Ayrıca bebeğin düşmesini engelleyebilecek boy ve özellikler de olmalıdır. Bebekler yataklarında rahat uyuyabilmesi için yatak boyu ile beşik uyumlu olmalıdır. Bebeğin yatağı beşik içinde yanlara doğru oynamamalıdır.

Bebeğin beşiği pencere ve kapılardan uzakta tutulmalıdır. Çünkü kapı veya pencere açık unutulursa bebek buralara tırmanabilir ve tehlike meydana gelebilir. Bebeğin odasının kapısı tamamen kapalı tutulmamalıdır. Çünkü olumsuz bir durum oluştuğunda bebeğin ağlama veya düşme sesini duymayabiliriz.

Ayrıca bebeğin odasındaki gece lambası veya ayarlı lamba düşük ayarda yanmalıdır. Bebeğin banyoda kayarak düşmemesi için özel malzemeler kullanılmalıdır. Ayrıca banyo suyunun ayarı iyi yapılmalı ve bebeğin korkmasına neden olmayacak ne sıcak nede soğuk olmamalıdır.

Bebek banyoda yalnız bırakılmalıdır. Çünkü su içine düşerek boğulma riski söz konusudur. Bebek banyoda iken ulaşabilecek priz veya kablolar bulunmamalıdır. Ayrıca odalarda bulunan televizyon ve diğer elektrikli araçların kabloları bebek için tehlike arz eder. Bu nedenle kabloları kontrol adlına almalıyız.

Bebek Kazalarının Önlenmesi İçin Alınacak Diğer Önlemler

Bebekler için diğer bir sıkıntı ise; sabitlenmemiş eşyaların duvarlara sabitlenmesi ve düşmelerinin önüne geçmemizdir. Evin içinde bulunan masalar, sandalyeler, sehpalar ve dolaplar mutlaka sabitlenmelidir. Ayrıca evde bulunan vazolar, biblolar, süs eşyaları ve diğer eşyalarda bebekler için bir tehlike arz eder. Özellikle evin içinde merdiven var ise; bebekler için; onun ayrı bir sıkıntısı vardır.

Çünkü bebekler merdivenler çok tehlike arz edebilir. Bebeklerin yaşam alanında süs havuzu veya yüzme havuzu var ise onunda çok tehlikeleri vardır. Bu nedenle havuzlu evlerde bebekler için; çok fazla risk vardır. Bebekleri bekleyen diğer bir sıkıntı ise; yerlerin kaygan olmasıdır.

Bebekler için kayganlığı önleyecek bantlar kullanmalıyız. Genel olarak bebeklerin bulunduğu ortamı güvenli hale getirebilmek için gerekli özen gösterilmeli ve meydana gelebilecek her türlü kazanı önlenmesi sağlanmalıdır. Anne ve babanın meşgul olması durumunda evde bulunan herkesten yardım ve destek almalıyız.

Bu şekilde bebeklerimiz ev veya diğer kazalardan koruyabilir. Bunun sonucunda doğacak sakatlıkların ve ölümlerin önüne geçebiliriz. Her türlü önlem riskleri ve kazaları en aza indirerek meydana gelebilecek mağduriyetleri de önler.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir