Bebeğim Olmuyor

Bebeğim Olmuyor | Genellikle bütün kadınlar zamanı gelince bebek sahibi olmak isterler. Bu olay doğanın bir düzeni, kanunudur. Fakat bazen genetik, bazen de çevresel nedenler kadınlarımızın gebe kalmalarına müsaade etmez.

Gerekli bir müddet bekledikten sonra eşler alanında uzman doktorların kontrolünden geçmelidir. Uygun bir laboratuvar incelemesi sonucunda gerekli tedavi sürecine başlanmalıdır.  Eşler üzülmemek için gerekli çareleri araştırmaları ve sonuç almanın yollarını bulmalıdırlar.

Bebeğim Olmuyor

Teknolojinin ve sanayinin hızla geliştiği günümüz dünyasında genç eşlerin doğal yollarla bebek sahibi olmaları zor bir durum oluyor. Bebeğim Olmuyor Bundan dolayı eşler çözüm için tüp bebek merkezlerinin kapısını aşındırmaya başlıyor.  Halbuki küçük bir testlerle eşlerin bebek sahibi olup olamayacakları sorusuna cevap bulabileceklerdir. Bunun için aşağıdaki çalışmalar ve araştırmalar yapılmalıdır.

Erkeklerde Sperm Miktarı Tayini

Genellikle bu test erkekler için yapılır ve sperm miktarını belirler. Bu testin sonucunda elde edilen sperm değerleri çok önemlidir ve istenilen sayıda olmalıdır. Sperm sayısı belli bir değerin üzerinde ise babanın bebek sahibi olmamasına engel bir durum yoktur.  Ancak istenilen sayının altında ise bu sayıyı artırmak için gerekli şartlar sağlanmalıdır. Bu nedenle baba olmanın süresi uzayabilir.

Kadınlarda Yumurta Miktarı Tayini

Kadınların yumurta sayısı da yaş önemlidir. Yumurta sayısına etki eden neden tüplerin açık olmasıdır. Bayanlarda yaş çok önem arz eder. Özellikle 35 yaşın altındaki bayanlarda 1 yıl içinde hamilelik kalınmamış ise tüpler kontrol edilmelidir. Yaşı fazla olan bayanlarda kontrol süresi daha az tutulmalıdır. Bayanlar için diğer bir önemli test ise yumurtlama düzeni ve hormonların dengesidir. Kadınların yumurtlama düzeni mutlaka ve sürekli araştırılmalıdır. Bunun için yumurtalığın kontrolü ve hormonların dengesinin ölçümüdür.

Kadınlarda Adet Halini Kontrol Etmek

Genel olarak bir kadın normal şartlarda 28 günde bir adet görmelidir. Bu süre kısalır veya uzarsa yumurtlama fonksiyonunda bir sıkıntı var anlamına gelir. Bu süreden çok sapma olursa bu şahısın tedavi olmadan hamile olma ihtimali az olur.

Bay ve Bayanlarda Olası Diğer Olumsuz Etkiler

Genel olarak çevrenin olumsuz etkisini daha çok erkeklerde görülür. Çevrenin olumsuz etkisi bayanlarda yumurta üretimi ömür boyu devam etmemektedir. Bu nedenle meydana gelen yumurtalar zarar görmektedir. Yumurtalar bayanın bünyesinde yani karnındayken ki dönemlerde çok hassas olunmalıdır.  Özellikle çevresel etkileri mutlaka dikkate almalıyız.  Çünkü zamanla yumurtaların yapısındaki kromozomlar zarar görebilir.  Bunun yanında babalarda ise sperm sürekli oluşur. Bu nedenle erkeler çevresel etkilerden daha çok etkilenebilir.

Tabi Yolla Nasıl Gebe Kalınır?

İnsanlar yıllar boyu nesillerini devam ettirmek amacı ile tabi yolla hamile kalarak bebeklerini dünyaya getirmişlerdir. Ancak tabi yolla hamile kalmak eşlerin kendi istek ve kontrolündedir.  Bebek sahibi olmaya karar veren ebe beyin adaylarının mutlaka kendilerine zarar veren zararlı besinlerden ve kötü alışkanlıklardan uzaklaşmaları gerekir. Bunların başında sağlığımıza olumsuz etkisi olan çeşitli içecekler gelmektedir. Özellikle kafeinli içecekler kullanılmamalıdır.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir