Baba Olmak

Baba Olmak | Babalık İnsanın en temel doğası vardır. Babalar toplumsal bir olay babalık hissini yaşamak isterler. Babanın sağlıklı olmasının bir sonucu olarak baba olmak ister. Babalar kendilerine toplum tarafından verilen babalık rolünü yerine getirmek için özen gösterir.

Baba Olmak

Baba olmak ve bebek sevgisi tarih boyunca dilden dile dolaşan bir özlem olarak bilinir. Baba olmayı başaran insan bebeğini besler ve bebeğin kendine güveni yüksek olur. Babaların babalık duygusu yüksek olur ve kendilerine çok değer verir ve bebeklerini çok seviler. Babalık yapmak bebekleri toplumsal yaşama hazırlamaktır.

Baba ve Bebek

Babalar eşinin hamileliği ile beraber aynen anne gibi bebeği ile iletişim için olmalıdır. Babanın sesini bebek algılamalı ve aşina olmalıdır. Baba sürekli anne ve bebekle yan yana olmalıdır. Babalar bebeğin doğumundan sonra eşleri ile görev dağılımı yapılmalıdır. Babalar bebeklerin bakımında eşine sürekli yardımcı olmalıdır.

Babanın Çocuk Bakımına Katılımı

Babalar mutlaka bebeğin her türlü bakımını öğrenmelidir. Özellikle bebeğin altını değiştirebilmeli, gazını çıkarabilmeli, kıyafetlerini çıkarabilmeli ve bebeği yıkayabilmeyi. Babalar bunun için zaman zaman pratik yaparak bebek bakımını öğrenmelidir. Babalar bebeklerine bakarken çok hassas ve dikkatli olmalıdırlar.

Çünkü bebeklerin vücuttu tam gelişmemiş ve her an bir ezilme veya kırılma durumu meydana gelebilir. Bu nedenle babalar bebekleri ile fiziksel temas kurmamalıdır. Babalar bebeği banyo sonrası kucağa almamalıdır.. Çünkü baba ile güçlü bir bağ kurulabilir. Babalar daha çok park gezintisi, yemek yedirmek, uyku öncesi kitap okumak ve birlik de uymak gibi işlerde anneye yardımcı olmalıdır. Bebek annesi evde yok ise babası ile beraber kalmalıdır.

Babanın Çocukla Duygusal Bağlılık

Babalar bebekleriyle sadece bakım esnasında diyalog girmemelidir. Babalar bebekleri ile duygusal anlamda da ilgilenmelidir. Babalar bebekleri ile kaliteli zaman geçirmek için onunla çeşitli oyunlar oynamalı, basit çizgiler çizmeli ve çeşitli resimler yapmalıdır. Babalar bebeklerine yeterli zaman ayırmalıdır. Babalar bebekleri için plan yapmalı ve bu plana paralel olacak şekilde bebeklere zaman ayırmalıdır.

Baba ve Babalığın Sorumluluğu

Babalık bir sorumluluk ister. Bu nedenle babalar bebeklerinin bazı sorumluluklarını almalı ve annenin yorgun ve uykusuz kalmasına yardımcı olmalıdır. Anne ile bazı görevleri paylaşmalı ve yardımlaşarak beraber yapmalıdırlar. Babanın vereceği destek aynı zamanda annenin psikolojisinde düzeltecek ve doğum sonrası meydana gelebilecek olan psikolojin sıkıntı ya hiç oluşmayacak ya da daha kolay aşılacaktır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir