Alerji Nedir, Nasıl Korunuruz

Alerji Nedir, Nasıl Korunuruz | İnsan vücudunun bazı durumlara karşı gösterdiği tepkimelere alerji denir. İnsanlar için alerji küçümsenmemesi gereken çok büyük bir problemdir. İnsanların günlük hayatlarının belirli bir bölümünü olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmelidir. Eğer kabul edilmezse ciddi sonuçlar meydana getirebilir. Hatta Bu sonuçlar insan yaşamını riske sokabilir. Ancak alerji tedavisi mümkün olan bir hastalık türüdür. İnsanların alerji konusunda öğrenmeleri zorunlu olan bilgiler ve bu zaman aralığında yapmaları gerekenler bir takım davranışlar vardır.

Alerji Nedir?

İnsan vücudunu dış olaylara karşı muhafaza ederek ona bağışıklık kazandıran bir sistem vardır. İnsan bedeni  ile uyumlu olmayan bir olayla karşılaştığında ortaya çıkan her olumsuzluğa bir tepki gösterir. Alerji meydana gelen bu olumsuz duruma karşı gösterilen bir reaksiyon olarak görülmelidir. Çok çeşitli alerji çeşitleri vardır. Bunların hepsinin nedeni insan vücudunun gösterdiği tepkidir.

Alerji; insanoğlunun günlük hayatını aşırı derecede olumsuz etkileyebilen bir problemdir. Biz insanları bu tehlikeden korumalıyız. Bu nedenle hiçbir olası durum ihmal edilmemeli ve en süratli şekilde nedeni belirlenerek tedavi metotları üzerinde hassasiyetle durulmalıdır. Alerjinin sebepleri çok geniş bir nedenlere bağlı olabilir. Alerjinin başlıca nedenleri arasında; besin maddelerinden, hayvansal ürünlere, kozmetik ürünlerden,  ilaç ürünlerine kadar birçok şey alerjik tepkimelere neden olabilir.

Nasıl Korunuruz?

 1. Havadaki polen maddelerinden kaynaklı alerjik durumlar Özellikle ilkbahar aylarının gelmesi ile birçok insanda farklı alerjik tepkimeleri görmek mümkündür. Bitkilerin çiçek açması ile beraber havada gelişi güzel şekilde dolaşan polenlerin sayısında artış gözlenmektedir. Meydana gelen bu artışa paralel polene karşı insanlar farklı tepkiler göstermektedir. Bunların yanında gözle görünmeyen tozlar ve bazı maddeler alerjik tepkimelere neden olmaktadır.
 2. Besin maddelerinden kaynaklı alerjik durumlar.
  İnsanların vücudu çok hassas olduğu için yiyecekler çeşitli tepkimeler gösterebilir. Besinlerimizi seçerken alerjik tepkime vermeyenlerin yiyecek tüketmeye özen göstermeliyiz. En fazla alerjik tepkime veren yiyecekler arasında süt ve süt ürünleridir. Ömrümüzün her alanında çok tüketilen bir yiyecek olması sebebiyle süt tüketirken çok dikkatli olmalıyız. İnsanoğlunun yumurtaya karşı olan duyarlılığı çok eski yıllardan beri bilinmektedir. Hayvansal kırmızı et, balık ve helva çeşitleri gibi bazı maddelerde alerjiye neden olmaktadır.
 3. Hayvanlarından kaynaklı alerjik durumlar.
  Evlerde beslenen kedi, tavşan, kuş, papağan ve köpek gibi evcil hayvanlarla aynı şartlarda bulunulması veya onlara temas halinde alerjik reaksiyonlar meydana çıkabilmektedir.
 4. İlaçların kullanımından kaynaklı alerjik durumlar.
  Tedavi amaçlı kullandığımız birçok bitkisel ve kimyasal ilaçlar yüzünden insan vücutta kaşıntı, ciltte dökülme, kızarıklık, matlaşma, morarma gibi çeşitli alerjik tepkimeler oluşabilir. İlaç seçimi ve kullanımında bu hususlara dikkat etmeliyiz.
 5. Böcek ısırmasından kaynaklanan alerjik durumlar.
  Birçok haşere, sinek, böcek veya arı gibi canlıların insanları ısırdığında veya soktuğunda zehir salgılar. Normal şartlar altında çok kısa süre içerisinde bu zehrin etkisinin geçmesi beklenir. Özellikle sivrisinek, yaban arısı, karınca, eşek arısı ve daha pek çok canlı bize zara verebilmektedir.
 6. Kozmetik ürünlerden kaynaklanan alerjik durumlar.

  İnsan vücudunun bakımı için kullanılan birçok cilt bakım ürünlerinin içerisinde bulunan çok değişik kimyasallar derinizde meydana getirmektedir. Bazı maddeler cildinizde tahrişe neden olmaktadır. İnsanların kullandığı cilt bakım ürünü ya da makyaj malzemesi çeşitli alerjiye neden olabilirler. Bunların kullanımı ve seçiminde dikkatli olmalıyız.
 7. Düzensiz yiyeceklerden kaynaklanan alerjik durumlar.
  Günlük yaşamımızda her alanında karşımıza çıkan bu tür besin maddeleri vardır. Çikolata çeşitleri ve daha bir çok besin maddesi sayılabilir.

Alerjinin Tedavi Nasıl Olabilir?

Birçok farklı tedavi metotları vardır.

 1. Test yapmak.
  İnsanlar mutlaka alerji testi yapmalıdırlar. Buradan elde edilen sonuca göre tedaviye başlamalıdırlar.
 2. İlaç kullanımı.
  Hekimlerin önerileri doğrultusunda alerjik ilaçları kullanılmalıdır.
 3. Bitkisel metotlar.
  İnsanlarda görünen alerjiyi ortadan kalkması için çok çeşitli bitkisel metotlardan faydalanabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir